Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Totalitaryzm - Stalinizm w Polsce - historia i charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1944 r., kiedy na tereny Polski wkroczyła Armia Czerwona kierując się wprost na Berlin, stało się jasne, że ZSRR ma wobec Polski szczególne plany. Po zakończeniu II wojny światowej nastąpił proces stalinizacji w Polsce. Stalin miał bardzo silny wpływ na władze w Polsce, znalazł sobie do rządzenia ludzi całkowicie podległych stalinowskiej ideologii.
.
Europa została podzielona tzw. „żelazną kurtyną” – były to słowa Winstona Churchilla, który podsumował strefy wpływów w Europie. Okres 1945 r. do 1953 r. w Polsce naznaczony jest procesem stalinizacji kraju. W 1953 r. umiera Stalin i sam stalinizm się kończy, jednak komunizm pozostanie jeszcze na bardzo długi czas.

Stalinizm zaczął od likwidacji opozycji i sojuszników zachodnich mocarstw w Polsce. W 1947 r. utworzono tzw. Kominform – Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych. W Polsce partia komunistyczna rosła w siłę. Jedyną ówczesną partią, która była w stanie stawić czoła komunistom, był PSL (Polskie Stronnictwo Ludowe), jednak mu się to nie udało. Przewodniczący PSL – Stanisław Mikołajczyk – musiał uciekać z kraju, ponieważ komuniści widzieli w nim poważne zagrożenie.

Rozpoczęła się budowa aparatu terroru i komunistycznego...

Podobne wypracowania