Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sytuacjonizm - geneza i charakterystyka sytuacjonizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sytuacjonizm jest ruchem społecznym, który powstał pod koniec lat 50. XX wieku  Skupiał on przede wszystkim artystów, malarzy, architektów, a rozwijał się na terenie Francji, Danii, Włoch i w krajach Beneluksu.

Jego członkowie należeli do Międzynarodówki Lettrystycznej. Sytuacjoniści uważali, że dźwignią rewolucji społecznej jest przewrót myślowy dokonujący się z pomocą świadomości zbiorowej. Pojawiło się pojęcie tzw. kontrkultury. We Francji sytuacjoniści rozpoczęli swoją działalność w środowiskach akademickich, rozpoczęli bunty młodzieżowe i strajki. Bunt młodzieży rozpoczął się w 1966 r. Przez Francję przetoczyła się fala demonstracji i zaczęto promować surrealizm połączony z ideałami anarchistycznymi.

Krytykowano kulturę zachodnią jako zgniłą i popkulturową doktrynę. Sytuacjonizm krytycznie odnosił się do totalitaryzmów takich jak stalinizm, trockizm czy maoizm. Jego zwolennicy atakowali wszystkie lewicowe nurty i świat kulturowy Zachodu. Zaczęli łączyć marksizm z postmodernizmem i psychoanalizą Freuda. Ich sztuka lubowała się w dadaizmie i surrealizmie.

Sytuacjonizm korzystał z dorobku anarchistycznej myśli i marksizmu, jednak odżegnywał się od dyktatorskiej spuścizny lewicy. Uważał, że świat jest formą błędnej...

Podobne wypracowania