Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komunizm - Upadek komunizmu w Europie - przyczyny, historia, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Upadek komunizmu w Europie był dosyć spektakularny i nastąpił w bardzo wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Przełomową datą, która wyznacza koniec komunizmu, jest rok 1989 r., a właściwie jesień tegoż roku. Zwykło się ten czas nazywać „jesienią narodów”. W tym okresie nastąpił upadek komunistycznej władzy. Kraje znajdujące się pod wpływem rządów komunistycznych – Węgry, Czechosłowacja, Rumunia, Bułgaria, Albania, Chorwacja, Jugosławia, NRD i Polska – rozpoczęły walkę o wolność. We wszystkich tych krajach nastąpił koniec komunizmu.

Na Węgrzech opozycja pod postacią Związku Wolnych Demokratów i Węgierskiego Forum Demokratycznego zorganizowała Trójkątny Stół, gdzie przedstawiono program reform i zmian na Węgrzech. Obrady trwały od 13 czerwca do 18 września 1989 r.

W Czechosłowacji również do ataku ruszyła opozycja, 17 listopada 1989 r. zorganizowano wielką manifestację, a Vaclav Havel założył Forum Obywatelskie, dzięki któremu władza komunistyczna musiała ustąpić. Obalenie komunizmu odbyło się w Czechosłowacji dosyć łagodnie. Nadano tym ruchom nazwę „aksamitnej rewolucji”.

W Rumuni doszło do krwawych starć, w konsekwencji których został zabity dyktator rumuński...

Podobne wypracowania