Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Socjaldemokracja - koncepcja państwa i społeczeństwa w socjaldemokracji. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Państwo w koncepcji socjaldemokratycznej tworzone jest przy użyciu idei demokratycznych.

Państwo ma spełniać rolę opiekuna – zapewniać obywatelom dobrobyt. W państwie socjaldemokratycznym bardzo mocno rozbudowany jest system świadczeń socjalnych. Społeczeństwo socjaldemokratów jest społeczeństwem dobrobytu, takim, w którym nie brakuje nikomu środków do życia, a obywatele mogą liczyć na pomoc państwa w chwilach potrzeby. Państwo wspiera najuboższych, stosuje podatek progresywny.

Pełne zatrudnienie oraz uznanie własności prywatnej uznawane są przez zwolenników socjaldemokracji za bardzo ważną zasadę. Państwo musi kontrolować obszary gospodarki i interweniować w odpowiednich chwilach. Socjaldemokracja proponuje więc dosyć odważny interwencjonizm państwowy.

Każdy obywatel ma swobodę praw i wolność światopoglądową. Zapewniona jest tu autonomia mniejszości seksualnych, etnicznych i narodowościowych. Występuje również pluralizm polityczny. Państwo stoi na straży prawa, jest gwarantem swobód i wolności.

Socjaldemokraci dążą też do zmniejszenia ewentualnie występujących różnic i nierówności społecznych. Nierówności występowały zawsze, socjaldemokraci chcą je usunąć i doprowadzić do wyrównania...

Podobne wypracowania