Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mossad - działalność Mossadu - charakterystyka, opis, przykłady

Rok 1948 okazał się przełomowym dla narodu żydowskiego – proklamowano utworzenie państwa Izrael. Najważniejszym i najtrudniejszym przedsięwzięciem było stworzenie sprawnie działającego systemu politycznego. Priorytetem stało się zabezpieczenie kraju przed wrogo nastawionymi państwami arabskimi. Dlatego jeszcze w tym samym miesiącu podjęto decyzję o utworzeniu izraelskich sił specjalnych. 

Powstały kolejno Departament Wydziału Operacyjnego Sztabu Generalnego (od 1951 roku nazywany Aman), Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Szin Bet; Szabek) oraz Wydział Polityczny przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wkrótce zreorganizowano poszczególne jednostki. Wydzielono spod kontroli Ministerstwa Spraw Zagranicznych wydział polityczny i poddano go pod bezpośrednią kontrolę premiera. Otrzymał nazwę Instytut Koordynacji (Ha Mossad Leteum), a od 1963 roku już oficjalnie nazywano go Mossadem. Początkowo odpowiadał za działania wywiadowcze przy konsulatach i ambasadach Izraela. Z czasem kompetencje instytucji znacznie się poszerzyły. Aktualnie przyjmuje się, że Mossad jest najskuteczniejszą organizacją wywiadowczą obok CIA i dawnego KGB.

Przez szereg lat Mossad gromadził dane wywiadowcze na całym świecie. Szczególnie ważna stała się działalność zwalczająca oddziały Hammasu i inne arabskie organizacje terrorystyczne występujące przeciw Izraelowi. Informacje o rozmieszczeniu wojsk arabskich i ich planach strategicznych w znaczny sposób przyczyniły się do zwycięstwa Izraela w wojnie sześciodniowej (1967). Po zamachu na Olimpiadzie w Monachium zorganizowano własne oddziały bojowe (tzw. szwadron śmierci), które miały wytropić sprawców akcji i ich zlikwidować. Zarzuca się często Mossadowi stosowanie podobnych metod terrorystycznych, po jakie sięgali jego przeciwnicy. 

Poszukiwano nie tylko terrorystów pochodzenia arabskiego. Jednym z ogromnych sukcesów izraelskiego wywiadu było wytropienie i uprowadzenie z Argentyny nazistowskiego zbrodniarza wojennego, Adolfa Eichmanna. Został on przewieziony do Izraela i osądzony za eksterminację m.in. ludności żydowskiej. Kolejnym ważnym osiągnięciem było przeprowadzenie Operacji Thunderbolt (1976) – polegała ona na odbiciu zakładników przetrzymywanych przez terrorystów w Ugandzie. Rezultat okazał się bardzo dobry – wolność odzyskało 90 porwanych, śmierć poniosło tylko 4 zakładników. O niekoniecznie legalnych metodach stosowanych przez Mossad dobitnie świadczy ujawnienie informacji o Operacji Plumbat z 1968 roku. W brawurowy sposób przejęto statek towarowy, na pokładzie którego przewożono 200 ton tlenku uranu. Dzięki przechwyceniu ładunku Izrael stał się potęgą nuklearną. 

Podobne wypracowania do Mossad - działalność Mossadu - charakterystyka, opis, przykłady