Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

GAL (Grupos Antiterroristas de Liberación) – organizacje terrorystyczne – charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antyterrorystyczne Grupy Wyzwolenia (Grupos Antiterroristas de Liberación; GAL) zostały utworzone w 1983 roku przez hiszpański rząd, dla zwalczania baskijskiej grupy terrorystycznej ETA (Euskadi Ta Askatasuna – Baskonia i Wolność). Był to tzw. szwadron śmierci, czyli paramilitarna organizacja, która na zlecenie rządu bądź różnego typu instytucji państwowych trudniła się zabijaniem ludzi (tworzyły ją przeważnie osoby związani z siłami wojskowymi, agenci służb specjalnych, policjanci). W przypadku GAL poparcia (nieoficjalnego) udzielało im Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 

Na czele organizacji stanął Jean-Pierre Cherid, który zwerbował około 50 współpracowników (m.in. neofaszyści, kryminaliści oraz dawni żołnierze Legii Cudzoziemskiej) i rozpoczął zwalczanie członków ETA. Rozbicie francuskich baz baskijskich terrorystów było kluczowe dla zwalczania tej organizacji, bowiem rząd francuski przymykał oczy na działalność ETA w tym rejonie, wobec czego Francja była bezpiecznym schronieniem dla działaczy „Baskonii i Wolności”. Pierwsze uderzenie GAL nastąpiło w 1983 roku w Bayonne – zorganizowano porwanie i zamordowanie (po blisko dwu latach torturowania) Jose Antonio Lasy i Jose Ignacio Zabaly...

Podobne wypracowania