Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm - Edmund Burke - poglądy, biografia polityczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Edmund Burke urodził się 12 stycznia 1729 r., a zmarł 9 lipca 1797 r. Z pochodzenia Irlandczyk, znakomitym filozof i polityk, stworzył ideę konserwatyzmu.

Burke urodził się w Dublinie, w Irlandii. W 1766 r. rozpoczął działalność parlamentarną. Należał do partii Wigów i bardzo szybko stał się niemalże jej liderem. Edmund Burke był nieprzejednanym krytykiem rewolucji francuskiej, którą winił za upadek tradycyjnych wartości. Burke analizował również działalność amerykańskich buntowników przeciwko Anglii. Wolność o niepodległość Ameryki budziła w Burke'u mieszane uczucia. Z jednej strony doceniał tradycyjne wartości rewolucji, które odwoływały się do anglosaskiego prawa. Wigowie jednak nie zrozumieli idei amerykańskiej rewolucji i nie poparli jej otwarcie. Właśnie Wigowie doprowadzili do ostatecznego fiaska w rozmowach między Anglią a Ameryką, gdyż mieli całkowicie odmienną wizję amerykańskiego ideału wolności.

W 1790 r. Burke wydał dzieło pt.: „Rozważania o rewolucji we Francji”. Dzieło to dało podwaliny pod ruch konserwatywny i zakończyło epokę oświecenia. Książka przyczyniła się do powstania konserwatyzmu ewolucyjnego. Burke widział możliwość zmian ustrojowych, gdyż dostrzegał niezrozumienie między pokoleniami, stąd też...

Podobne wypracowania