Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wykładnia prawa - wykładnia prawa i jej rodzaje - omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pod pojęciem wykładni prawa rozumiemy wszystkie operacje myślowe, które mają za zadanie odkodować znaczenie normy prawnej (zapisanej w postaci przepisu prawnego). By prawidłowo zrozumieć (wydobyć) normę prawną niezbędne jest posiadanie odpowiedniego warsztatu prawniczego - trzeba mieć przyswojoną odpowiednią wiedzę prawniczą, znać język prawny oraz sprawnie posługiwać się językiem prawniczym. Przy interpretowaniu norm prawnych musimy być świadomi, iż reguły interpretacji nie są dane raz na zawsze. Przeważnie jest bardzo mało zasad odkodowywania, które nie ulegają zmianie wraz ze przeobrażaniem się koncepcji wykładni.

Z punktu widzenia działania społecznego wyróżniamy dwa duże typy wykładni: wiążący (oficjalny) oraz niewiążący (nieoficjalny). Wykładnia wiążąca (czyli mająca moc wykonawczą) przynależy tylko niektórych organom i instytucjom państwowym, nie każda osoba odkrywająca wykładnię nadaje jej wiążący charakter, mimo iż sama jej interpretacja może być prawidłowa. W przypadku niewiążącej wykładni rozróżniamy dwa rodzaje podmiotów, które jej się podejmują: profesjonalny (tu zaliczamy profesorów prawa i innych przedstawicieli nauki prawa) oraz potoczny (mamy tu do czynienia z interpretacjami nie prawników,...

TAGI: prawo

Podobne wypracowania