Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ustrój polityczny Niemiec - omów temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Niemcy jako państwo o ustroju demokratycznym funkcjonowały od 1918 roku, czyli od momentu proklamowania Republiki Weimarskiej. Taki stan utrzymał się jednak stosunkowo krótko, bowiem już w 1933 roku władzę w państwie przejął Adolf Hitler, który wprowadził system totalitarny. Po przegranej przez nazistów II wojnie światowej państwo niemieckie zostało podzielone na kilka części, które jednocześnie rozgraniczały strefy wpływów ZSRR i państw zachodnich. Pod kontrolą państwa radzieckiego pozostawała Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD), natomiast Republika Federalna Niemiec (RFN) zachowała znaczną niezależność od mocarstw sprzymierzonych. W Niemczech Zachodnich utrzymano również federacyjną strukturę państwa, która stała się podstawą obecnego systemu politycznego tego kraju.

Aktualnie Niemcy mają status państwa federalnego o kanclerskim systemie władzy. W skład federacji wchodzi 16 krajów związkowych o dużym stopniu niezależności, z własnymi rządami i parlamentami, których kompetencje precyzuje ustawa zasadnicza. Przedstawiciele wszystkich landów wchodzą do Bundesratu (Rady Związkowej). Tworzy ją 68 członków, którzy nie pochodzą z wyborów powszechnych, a z wyboru poszczególnych...

Podobne wypracowania