Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Podboje Mongołów - bitwa nad Kałką

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Z początkiem wieku XIII rozpoczęła się gwałtowna ekspansja Mongołów na zachód. W roku 1223, po pokonaniu Gruzinów, Czyngis-chan na czele swojej potężnej armii wkroczył na Kaukaz, a następnie na stepy czarnomorskie. Kolejne sukcesy koczowników ze wschodu zaniepokoiły poważnie książąt ruskich, którzy spodziewali się, że ich ziemie staną się następnym obszarem, który doświadczy niszczycielskiej siły mongolskiej ciężkiej jazdy.

Wykorzystując zaangażowanie głównych sił mongolskich w wojnę w Mandżurii, niemal cała Ruś – jak nigdy wcześniej – postanowiła zjednoczyć swoje siły i wspólnie spróbować stawić czoła ekspedycji nieprzyjaciela. Mongołowie zupełnie nie spodziewali się wówczas ataku z zachodu, w szczególności bez uprzedniego wypowiedzenia wojny. Połączone siły największych księstw ruskich tj. Kijowa, Halicza, Czernichowa czy Smoleńska oraz sprzymierzonych z nimi w tej konkretnej kampanii Połowcy, po ośmiu dniach forsownego marszu w końcu natknęli się na pierwsze oddziały mongolskie.

Zaskoczeni całkowicie pojawieniem się potężnej armii ruskiej dowódcy mongolscy – Dżebe i Subedej, podjęli desperacką próbę negocjacji z przeciwnikiem. W tym celu wysłali do ruskiego...

Podobne wypracowania