Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zjednoczenie Włoch - etapy, przyczyny, streszczenie przebiegu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zjednoczenie Włoch było procesem, który zamknąć można w lata 1848-1870/1871, zatem trwającym od Wiosny Ludów do momentu objęcia rządów przez Wiktora Emanuela II (1870) oraz przeniesienia stolicy z Florencji do Rzymu (1871).

Ośrodkiem zjednoczenia było Królestwo Sardynii (Piemont), w którym panował (od 1849 roku) Wiktor Emanuell II, władca otwarty na reformy. Premierem Królestwa został Camillo Benso di Cavour, jeden z redaktorów pisma „Il Risorgimento”, człowiek pragnący przemian. Sam ruch Risorgimento (słowo oznaczające „Odrodzenia”) miał odegrać dużą rolę w zjednoczeniu Włoch - dawał bazę ideową i moralną. Wyrósł z romantyzmu i jako taki wzywał do działania. Poza Piemontem jednak Włochy były rozbite. Południe to Królestwo Obojga Sycylii, gdzie panował Ferdynand II Burbon.

O ile początek jego rządów (wstąpił na tron w 1830 roku) zwiastował czas przemian, tak nadzieje z nim związane szybko zostały pogrzebane. Wprowadził reżim, którego najznamienitszym wyrazem było brutalne stłumienie wystąpień, odbywających się pod hasłem uchwalenia konstytucji i spełnienia danych przez władcę obietnic. Środkowe Włochy to Państwo Kościelne, a Północ znajdowała się w rękach...

Podobne wypracowania