Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstytucja Księstwa Warszawskiego - 22.07.1807

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy po trzech rozbiorach dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję z mapy Europy znikła niepodległa Rzeczpospolita, mało kto w Polsce nie myślał, iż jest to jedynie stan przejściowy. Wierzono, że lada dzień Polska podniesie się i odbuduje swoją państwowość. Tymczasem nie dostrzegano faktu, że państwa zaborcze całkowicie kontrolują sytuację na terenie Polski na tyle, że mogły one czuć się stosunkowo bezpiecznie. Sytuację tę miał zmienić Napoleon Bonaparte, który stojąc na czele francuskiej armii ruszył na podbój Europy, uwalniając przy tym spod zaborczej niewoli Polskę. Wraz z uwolnieniem Polaków, Napoleon musiał również usytuować ten naród od strony prawnej. Stąd też nadał mu ustawę zasadniczą, która miała kształtować cały ustrój nowo powstałego państwa - była to konstytucja Księstwa Warszawskiego z 22 lipca 1807 roku.

Wspomniana przeze mnie konstytucja weszła w życie wraz z Kodeksem Cywilnym Napoleona. Nowe prawo obalało trwającą dotychczas nierówność stanową (do czego przecież dążyła Rewolucja Francuska), ogłaszając za istniejące hasła równości wszystkich ludzi wobec prawa. Zlikwidowano również podział sądów, tworząc jednolity system sądowniczy dla wszystkich obywateli Polski. Nie znaczy to jednak,...

Podobne wypracowania