Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sejm pacfikacyjny (1589 r.) - Elekcja viritim - projekt zmian w procedurze elekcyjnej Jana Zamoyskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Rzeczpospolitej okresu wolnych elekcji z czasem niemal tradycją stała się konieczność zwoływania przez nowego króla tzw. sejmów pacyfikacyjnych, których główną rolą było uspokojenie (łac. pacificatio) sytuacji wewnętrznej w kraju oraz pojednanie zwaśnionych podczas procedury elekcyjnej stronnictw szlacheckich.

W obliczu wyraźnej polaryzacji nastrojów i sympatii politycznych wśród przedstawicieli stanu szlacheckiego związanych z trzecią w dziejach I Rzeczpospolitej elekcją władcy, która ostatecznie zakończyła się sukcesem Zygmunta III Wazy i porażką obozu habsburskiego, sejm pacyfikacyjny zwołany został na wiosnę roku 1589. W dniach od 6. marca do 23. kwietnia doprowadzono do wstępnej ugody, ale same obrady wywołały wiele kontrowersji.

Oprócz uchwalenia amnestii dla buntowniczych stronników Maksymiliana Habsburga głównym punktem obrad była dyskusja nad rewolucyjnym projektem zmian w przyszłej procedurze elekcyjnej, której autorem był kanclerz Jan Zamoyski. Jego pomysł przewidywał ogólnie rzecz biorąc realizację postulatów ruchu egzekucyjnego, sprowadzających się do sprecyzowania zasad wyboru króla w następnych elekcjach. Zamoyski proponował pozostawienie modelu głosowania...

Podobne wypracowania