Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konflikt libański w latach osiemdziesiątych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konflikt na Bliskim Wschodzie nie miał końca. Lata osiemdziesiąte XX wieku mimo nadziei nie przyniosły rozwiązania niezwykle nabrzmiałego konfliktu na tych terenach. Ugodowa, pokojowa i ustępliwa polityka Egiptu doprowadziła do złagodzenia napięcia między tym krajem i Izraelem, jednak zaostrzyła izolację Kairu w świecie arabskim. Konflikt przeniósł się na tereny Libanu, który uległ podziałowi strefy wpływów.

W konflikcie tym, typowym dla okresu zimnej wojny, swoją aktywność wykazywały mocarstwa, których interesy się krzyżowały. Tak wytłumaczyć można obecność Związku Radzieckiego i USA. Bardzo często więc pewne sprawy w konflikcie libański przysłaniała rywalizacja dwóch mocarstw, na czym traciły państwa rzeczywiście zaangażowane w konflikt. Obie strony dążyły do jak najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania. W południowej części kraju stacjonowały wojska izraelskie a w północnej - syryjskie. Doszło do krwawej walki w wyniku której zrujnowana została cała stolica Libanu, fundamentaliści i terroryści przeprowadzali masowe porwania, które służyły do negocjacji z wrogami, za cenę życia zakładników wzmagano poczucie terroru, działania te miały spełnić postulaty terrorystów - chodziło o zwolnienia uwięzionych...

Podobne wypracowania