Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samuel Zborowski - sylwetka postaci. Tzw. sprawa Zborowskich - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W drugiej połowie XVI wieku w Rzeczpospolitej zaczęła kształtować się prężna opozycja antykrólewska, której trzon stanowili przedstawiciele najważniejszych rodów magnackich oraz szlachta, wybitnie niezadowolona ze wzrostu pozycji Jana Zamoyskiego – kanclerza wielkiego koronnego od 1576 i hetmana wielkiego koronnego od roku 1578 – w państwie; później także starosty krakowskiego. Konflikt pomiędzy opozycjonistami a obozem królewskim zaostrzyła dodatkowo tzw. sprawa Zborowskich.

23. lutego roku 1574 na zamku na Wawelu odbywały się uroczystości z okazji elekcji Henryka Walezego, w skład których wchodził również tradycyjny turniej rycerski. Kiedy na arenę wyjechał rotmistrz Samuel Zborowski i zwyczajowo rzucił na ziemię swoją rękawicę, aby wyzwać śmiałków na pojedynek ku czci nowego króla, okazało się, że nikt „godny” nie ośmielił się podjąć rzuconego przez niego wyzwania. Spośród zgromadzonych jedynie pospolity żołnierz w służbie kasztelana wojnickiego Jana Tęczyńskiego, niejaki Karwat, zdecydował się stanąć w szranki z rotmistrzem, co sam zainteresowany uznał za wielką zniewagę swojego imienia. Rozwścieczony otrzymanym afrontem, Zborowski wszczął nawet na oczach samego króla...

Podobne wypracowania