Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna Napoleona z Austrią w 1809 roku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz z przejęciem władzy we Francji przez Napoleona Bonaparte 9 listopada 1799 roku, Europa stanęła na skraju nowego czasookresu, w którym przez Stary Kontynent miały przetoczyć się wojska francuskie, prowadząc liczne działania wojenne. Naprzeciw armii cesarza miały stanąć m.in. wojska austriackie - państwa, które już od dłuższego czasu stało w opozycji do Francji, niejednokrotnie zawiązując przeciw niej koalicje. Jedna z takich koalicji zawiązała się po francuskich niepowodzeniach na półwyspie iberyjskim, wówczas to Austria sprzymierzyła się z Francją, zakładając tzw. „V koalicję”.

Nowe działania wojenne rozpoczęły się wraz z nastaniem kwietnia 1809 roku. Wówczas to wojska austriackie zaatakowały jednocześnie w kilku miejscach, ruszając na Bawarię, Saksonię, Italię oraz Księstwo Warszawskie. Napoleon został w ten sposób zmuszony do ściągnięcia części swych wojsk stacjonujących na terenie Hiszpanii i przeniesienia ich na tereny Niemiec, by wesprzeć działające tam wojska francuskie. Wkrótce wsparty przez wojska Związku Reńskiego zdołał powstrzymać ofensywę austriacką na terenie Bawarii, a już 12 maja zdołał zająć Wiedeń. Kolejne walki - pod Aspern oraz Essling nad Dunajem - nie przyniosły dla Napoleona pożądanych...

Podobne wypracowania