Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Republika rzymska w III w. p.n.e.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wprowadzona w Rzymie pod koniec VI stulecia p.n.e. forma sprawowania władzy zwana republiką przechodziła na przestrzeni lat stopniową ewolucję, aby swój szczyt osiągnąć w III w. p.n.e. Również wówczas doprowadzony został do końca proces definitywnego podboju Italii a społeczeństwo Rzymskie nabrało charakterystycznego z perspektywy lat kształtu.

U progu III w. p.n.e. jedynymi przeciwnikami Rzymian w Italii pozostali Grecy, posiadający swoje kolonie na południu oraz na Sycylii. W konflikt z Tarentem, najbardziej wpływowym miastem Wielkiej Grecji, w roku 284 p.n.e. włączył się władca leżącego po drugiej stronie Adriatyku Epiru Pyrrus, który do roku 275 p.n.e. prowadził z Rzymianami ostatecznie przegraną, aczkolwiek zaciętą walkę. W 264 r. p.n.e. zwierzchnictwo Rzymu uznało ostatnie dotąd niezależne miasto - Volsinii w Etrurii. W ten sposób Rzymianie, po ponad dwóch stuleciach wojen, uzyskali supremację nad całym Półwyspem Apenińskim. Zatriumfował imperializm rzymski, który wykształcił się już w pełni w czasie długotrwałych podbojów.

Zwycięstwa na polu bitwy zapewniła Rzymianom świetnie zorganizowana, coraz bardziej regularna armia. Podstawą jej była ciężkozbrojna piechota tworząca tzw. legiony, składające się...

Podobne wypracowania