Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Jagiellończyk - najważniejsze wydarzenia. Życiorys króla

życiorys, Jagiellonowie, historia Polski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Jagiellończyk, urodzony w Krakowie w roku 1461, zmarł w Wilnie w 1506 roku. Królem Polski nie był długo, bowiem od roku 1501. Już od roku 1492 sprawował jednak władzę jako wielki książę litewski. Z jego panowaniem wiąże się kilka istotnych kwestii, które miały znaczenie dla ustroju państwa.

Królewicz był czwartym synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Habsburżanki. Wychowywał się pod opieką Długosza oraz Kallimacha, którzy zapewnili mu poziom wykształcenia znacznie wyższy niż obowiązujący ówcześnie na królewskim dworze. O ile umysłowa jakość życia  Aleksandra była wysokiego formatu (choć był też najmłodszym z rodzeństwa pobierającym naukę  i jej przyswajanie szło mu wolniej), o tyle zarówno on, jak i jego bracia nie byli rozpieszczani żadnymi przywilejami, które miałyby być przynależne królewskim dzieciom. Od młodości wpajano im skromność zarówno w sposobie ubierania się, jedzenia, jak i zachowania.

W roku 1492 Aleksander rozpoczął swoje formalne panowanie na Litwie, chociaż faktyczne miało to miejsce już rok wcześniej, kiedy to król pozostawił go w Wilnie na prośbę litewskich panów. Wówczas też został wyznaczony oficjalnie na wielkiego księcia litewskiego....

Podobne wypracowania