Vivente rege - Elekcja Zygmunta Augusta
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
W roku 1518 król Zygmunt I Stary poślubił księżniczkę z rodu Sforzów, Bonę. Oprócz niewątpliwego wkładu w rozwój kultury i gospodarki polskiej jej wielką życiową obsesją było zapewnienie swojemu synowi Zygmuntowi Augustowi elekcji po śmierci ojca.
Nieudane próby królowej Bony uczynienia z Mazowsza księstwa dziedzicznego powetowała sobie na Litwie, gdzie w roku 1529 bojarzy wybrali młodego królewicza Zygmunta Augusta na Wielkiego Księcia Litewskiego. Krok ten król przypłacił koniecznością wydania zapowiadanych od jakiegoś czasu kodyfikacji prawa zwyczajowego na Litwie, dokonaną w tym samym roku. Pomimo ustnych zapewnień sytuacja ta nie gwarantowała jednak w stu procentach sukcesu w elekcji królewskiej na wypadek śmierci Zygmunta Starego. Cel swój królowa osiągnęła na sejmie piotrkowskim, kiedy to zgodnie z jej wolą, z zaskoczenia, ale bez wyraźnego sprzeciwu zgromadzonych, posłowie dokonali elekcji Zygmunta Augusta na przyszłego króla Polski.
Sytuacja ta była bardzo niecodzienna, ponieważ aktualny władca wciąż żył i otrzymała nazwę tzw. elekcji vivente rege (dosł. „za życia króla”), czyli desygnacji swojego następcy przez panującego monarchę. W dniu 20. lutego roku 1530 w katedrze na Wawelu miała miejsce koronacja królewicza, której dokonał osobiście arcybiskup gnieźnieński Jan Łaski. Jednocześnie Zygmunt Stary został zobowiązany do wydania uniwersału potwierdzającego jednorazowość tego rodzaju sposobu wyboru króla – sejm potwierdził te ustalenia w roku 1538, przez co przypadek Zygmunta Augusta nie mógł w przyszłości stać się precedensem. Ostatecznie w roku 1548 Zygmunt I Stary umarł i – zgodnie z wcześniejszą koronacją – możliwość samodzielnego sprawowania władzy otrzymał Zygmunt II August.
W historii państwa polskiego pojawia się jeszcze jedna, tym razem nieudana, próba doprowadzenia do elekcji vivente rege. Miało to miejsce u kresu panowania Jana Kazimierza, który dostrzegł zgubny wpływ, jakie miała wolna elekcja na państwo, dokonywana przez skorumpowaną i dbającą jedynie o własne interesy szlachtę. Król, wobec zagrożenia szwedzkiego, próbował nakłonić posłów do akceptacji przedstawionego przez siebie kandydata na następcę tronu po uprzedniej swojej abdykacji, ale z czasem spór ten przerodził się w otwarty rokosz pod przewodnictwem skazanego na banicję hetmana Jerzego Lubomirskiego. Porażka wojsk wiernych królowi zmusiła go do zaniechania prób zastosowania elekcji vivente rege.
Podobne wypracowania do Vivente rege - Elekcja Zygmunta Augusta
- Uniwersał połaniecki - skutki
- Fronda parlamentarna we Francji w XVII wieku
- Jan Gutenberg - wynalezienie druku - data, opis wynalazku
- Dziwna wojna - Sitzkrieg
- Oskar Kolberg - biografia, życiorys
- Ludwik Pasteur - biografia, życiorys
- Początki i rozwój filozofii w starożytności - Filozofia Wschodu - filozofia chińska, indyjska, zoroastryzm
- Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich - reakcja władz PRL. Atak na Kościół
- Aleksander Jagiellończyk - najważniejsze wydarzenia. Życiorys króla
- Republika rzymska w III w. p.n.e.
- Bolszewicko-niemiecki traktat brzeski
- Stany Zjednoczone 1976 r. - wybory prezydenta
- Powstanie Rzymu - legenda - streszczenie
- Powstanie Państwa Kościelnego
- Wojna Napoleona z Austrią w 1809 roku
- Sowiecko-litewski pakt o wzajemnej pomocy (październik 1939)
- Wojciech Korfanty - biografia, życiorys
- I wojna światowa - gospodarka w czasie I wojny światowej
- Jacek Malczewski - biografia, życiorys
- Chrystianizacja Słowian