Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Początki i rozwój filozofii w starożytności - Filozofia Wschodu - filozofia chińska, indyjska, zoroastryzm

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Filozofia, czyli umiłowanie mądrości, jest określeniem postawy człowieka, stającego w obliczu cudu życia. Narodziła się, gdy świadomy humanoid  zadał sobie (w dawno już nieistniejącym języku lub nim jakikolwiek język w ogóle powstał) najbardziej naturalne pytania: kim jestem? Co mnie otacza? Do czego dążę? Czego pragnę?

Wyróżnia się dwa główne nurty: filozofię Wschodu i Zachodu.

Terminem „Filozofia Wschodu”  określa się wielką liczbę nurtów, rozwijających się w Azji. Zważywszy na ich różnorodność, wyróżnianie ich tylko ze względu na krąg geograficzny, w którym powstały, wydaje się nadużyciem.

Istnieją dwie główne linie wschodniej myśli filozoficznej: chińska i indyjska.

Filozofia chińska ma dwa korzenie. Jednym z nich była religia, drugim – polityka. Dominującym nurtem politycznym był konfucjanizm, wyznaczający zasady życia i funkcjonowania w społeczeństwie oraz wzajemne obowiązki i powinności państwa i obywateli. Z drugiej strony, rozwijały się szkoły, wyrosłe z tradycji religijnych, głównie taoizm i buddyzm chan (zen).

Filozofia indyjska zdominowana była wpływami hinduizmu, dżinizmu, a później także buddyzmu. W myśl tych nurtów, świat...

Podobne wypracowania