Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

John Stuart Mill - filozofia, poglądy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

John Stuart Mill był angielskim filozofem żyjącym w XIX wieku. Urodził się w Londynie w 1806 roku, zmarł w 1873 w Awinionie. Jego poglądy spowodowały powstanie nowego nurtu w filozofii oraz politologii, zwanego liberalizmem demokratycznym.

Poglądy Johna Stuarta Milla były zdeterminowane przez środowisko, w którym się wychowywał. Wychowanie bez matki, życie z zaborczym i skoncentrowanym na pracy ojcem, obarczyło go bagażem doświadczeń, do których John Stuart Mill będzie wracał przez całe życie. Jego ojciec – James Mill – był jednym z twórców utylitaryzmu. Troska o edukację syna przełożyła się na zapewnienie mu wszechstronnego wykształcenia humanistycznego przy całkowitym zaniedbaniu jego rozwoju emocjonalnego i fizycznego.

Pisząc o poglądach Johna Stuarta Milla, możemy wyróżnić oprócz filozoficznych jego zapatrywanie na sprawy ekonomiczne. Jego spojrzenie na filozofię ewoluowało; początkowo był gorącym zwolennikiem utylitaryzmu. Wnioski z tego okresu są wykorzystywane przede wszystkim we współczesnej logice matematycznej, John Stuart Mill doprecyzował m.in. pojęcia związane z logiką Arystotelesa, uporządkował również zasady rozumowania indukcyjnego. Indukcji dotyczą przede wszystkim zasady, które...

Podobne wypracowania