Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sejm Wielki - Konstytucja 3-go Maja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sejm Wielki zwany Sejmem Czteroletnim obradował w latach 1788-1792 r. w Warszawie. Głównymi przewodniczącymi byli Stanisław Małachowski i Kazimierz Sapiecha. Był to pierwszy sejm za rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, który głosował większością głosów. Wyłoniono pośród siebie komisje i deputowanych, sejm decydował o sprawach wojskowych, skarbowych i polityki zagrnicznej. Zniesiono Departament Wojskowy, powołano Komisję Wojskową, zniesiono Radę Nieustającą. Sejm uchwalił, by zwiększyć siły zbrojne Polski do 100 tys. żołnierzy.

Uchwalono tzw. ofiarę wieczystą - duchowieństwo obciążono podatkiem. Podniesiono podatki i opłaty. Zreformowano sejmiki odbierając szlachcie, która nie posiadała ziemi prawo głosu. 27 kwietnia 1791 r. uchwalono prawo o miastach, mieszczanie z miast królewskich uzyskali nietykalność osobistą, prawo nabywania dóbr ziemskich i dostęp do urzędow. Najważniejszym jednak dziełem Sejmu Wielkiego była Konstytucja 3 Maja. Sejm nie ukonczył prac nad kodyfikacją prawa, po przegraniu wojny z Rosją przywódcy sejmu opuścili kraj.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r. na zamku królewskim w obecności 182 posłów. Nazwana została oficjalnie Ustawą Rządową i wprowadziła...

Podobne wypracowania