Sejm Wielki - Konstytucja 3-go Maja
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Sejm Wielki zwany Sejmem Czteroletnim obradował w latach 1788-1792 r. w Warszawie. Głównymi przewodniczącymi byli Stanisław Małachowski i Kazimierz Sapiecha. Był to pierwszy sejm za rządów Stanisława Augusta Poniatowskiego, który głosował większością głosów. Wyłoniono pośród siebie komisje i deputowanych, sejm decydował o sprawach wojskowych, skarbowych i polityki zagrnicznej. Zniesiono Departament Wojskowy, powołano Komisję Wojskową, zniesiono Radę Nieustającą. Sejm uchwalił, by zwiększyć siły zbrojne Polski do 100 tys. żołnierzy.
Uchwalono tzw. ofiarę wieczystą - duchowieństwo obciążono podatkiem. Podniesiono podatki i opłaty. Zreformowano sejmiki odbierając szlachcie, która nie posiadała ziemi prawo głosu. 27 kwietnia 1791 r. uchwalono prawo o miastach, mieszczanie z miast królewskich uzyskali nietykalność osobistą, prawo nabywania dóbr ziemskich i dostęp do urzędow. Najważniejszym jednak dziełem Sejmu Wielkiego była Konstytucja 3 Maja. Sejm nie ukonczył prac nad kodyfikacją prawa, po przegraniu wojny z Rosją przywódcy sejmu opuścili kraj.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r. na zamku królewskim w obecności 182 posłów. Nazwana została oficjalnie Ustawą Rządową i wprowadziła reformę ustroju państwa. Ostatecznie zniesiono wolną elekcję, tron miał więc być dziedziczony w dynastii saskiej Wettinów. Władzę prawodawczą stnowił sejm. Miał być wybierany na dwuletnią kadencję.
Zniesiono liberum veto. Władzę wykonawczą sprawował król wraz z rządem – Strażą Praw, w skład której wchodził prymas i ministrowie. Ministrowie byli odpowiedzialni przed sejmem za swe postępowanie. Władza sądownicza była stanowa i nie mogła jej pełnić władza ustawodawcza ani wykonawcza. Mieszczanom przyznano wolność osobistą z prawem majątku. Konstytucja i jej zwolennicy niezbyt długo cieszyli się swoją sławą.
W 1792 r. Katarzyna II interweniowała w Polsce w obronie starego porządku. Dodatkowo niezbyt udanym posunieciem okazała się konfederacja targowicka zawiązana w 1792 r. umożliwiło to Rosji zbrojną interwencję w obronie konfederatów. Rzeczpospolita pogrążyła się w chaosie i politycznym bałaganie.
Podobne wypracowania do Sejm Wielki - Konstytucja 3-go Maja
- John Stuart Mill - filozofia, poglądy
- Monte Cassino 1944 - przyczyny bitwy
- Samuel Zborowski - sylwetka postaci. Tzw. sprawa Zborowskich - opracowanie
- Podboje Mongołów - bitwa nad Kałką
- Zjednoczenie Włoch - etapy, przyczyny, streszczenie przebiegu
- Wydarzenia w kopalni „Wujek” - 16.12.1981 r.
- Konflikt libański w latach osiemdziesiątych
- Juliusz Cezar - sylwetka postaci
- Giuseppe Arcimboldo - biografia, życiorys
- Reformy Juliusza Cezara
- Sejm pacfikacyjny (1589 r.) - Elekcja viritim - projekt zmian w procedurze elekcyjnej Jana Zamoyskiego
- Gustave Moreau - biografia, życiorys
- Traktat ryski (1920)
- Andrzej Bobola – biografia, życiorys
- I Proletariat - Wielki Proletariat
- Życie w PRL - okres stalinowski
- Powstania chłopskie w XIV wieku - przyczyny, przebieg, skutki
- Koncyliaryzm w średniowiecznym Kościele
- Jan Czochralski - biografia, życiorys
- Powstanie węgierskie w 1956