Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kongregacja kluniacka - ruch kluniacki. Reformy w średniowiecznym Kościele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kościół Katolicki na przełomie X i XI wieku znalazł się w poważnym kryzysie wewnętrznych wartości. Powszechnym zjawiskiem stały się szeroko pojęty upadek moralności wśród kleru (np. zaniechanie przestrzegania celibatu) oraz rozprężenie obyczajów i spadek dyscypliny, także wśród zakonników. Dodatkowo destrukcyjnie na wizerunek i organizację Kościoła wpływał karygodny wręcz momentami sposób prowadzenia się i osobiste przywary kolejnych papieży w Rzymie, którzy zamiast przewodnictwu wiernym woleli oddawać się rozpuście i rozpasaniu w komnatach swoich pałaców.

Oprócz czynników natury moralnej, kryzys wartości chrześcijańskich we wczesnym średniowieczu spowodowany był przez szereg czynników społecznych i politycznych, zachodzących wówczas w Europie. Do najważniejszych należały m.in. rozbicie większości dużych organizmów państwowych na kontynencie, co niosło za sobą stale postępującą anarchię, bezkrólewie oraz bezprawie a także kryzys wykształconej w procesie dziejowym zależności pomiędzy władzą duchowną a świecką oraz widoczna decentralizacja władzy (godności kościelne nadawane były wówczas wyjątkowo przypadkowo przez praktycznie każdego znaczniejszego pana feudalnego –...

Podobne wypracowania