Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bitwa pod Dunkierką (1639 r.) - przebieg, opracowanie

wojna, opracowanie

Wojna trzydziestoletnia rozpoczęła się w 1618 r. w Pradze i w niedługim czasie ogarnęła niemal całą Europę. Zamieniwszy się z czasem w wielki konflikt między koalicjami katolickimi i protestanckimi, toczyła się w wielu miejscach i zakończyła się dopiero w 1648 r. pokojem westfalskim. Przebieg jej można ogólnie podzielić na cztery następujące kolejno po sobie etapy: czeski (1618-1624), duński (1645-1629), szwedzki (1630-1635) oraz francuski (1635-1648).

W kwietniu 1635 roku do wojny przystąpiła formalnie dotychczas neutralna Francja – wcześniej jedynie finansowała po części działania armii szwedzkiej Gustawa II Adolfa – dołączając do protestanckiej koalicji niemiecko-szwedzkiej i biorąc na siebie ciężar walk z katolicką Hiszpanią. Areną walk stały się m.in. Niderlandy, które ponadto wówczas walczyły o uzyskanie niepodległości i zrzucenie uciążliwego jarzma hiszpańskiego. Sytuacja na lądzie była stosunkowo wyrównana, choć w ostatnim etapie zmagań przewagę uzyskały państwa protestanckie (zajęcie austriackich posiadłości w Nadrenii, Alzacji i na Śląsku).

Jednak pozycja Habsburgów była wciąż silna dzięki mocnej flocie, jaką posiadali Hiszpanie. Ostateczne zwycięstwo w wojnie nie było więc możliwe bez uprzedniego podważenia...

Podobne wypracowania