Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wybory do sejmu PRL - marzec 1976 r.

Wybory do sejmu PRL rozpoczęły się 21 marca 1976 r. wybory odbyły się standardową metodą głosowania. Wyniki były następujące – PZPR otrzymał 255 mandatów co procentowo stanowiło 55,5% dalej za PZPR uplasowało się Zjednoczone Stronnictwo Ludowe z ilością mandatów 177 (25,4%) dalej byli bezpartyjni, którzy zdobyli 49 mandatów co stanowiło ok. 11,1% i na końcu Stronnictwo Demokratyczne z ilością 39 mandatów (8%) Frekwencja w wyborach do sejmu wniosła ok. 98% co było dosyć dobrym rezultatem jak na rok 1976 w którym wiele rzeczy wskazywało na niekorzyść władzy.

Wybory były realizowane na stopniowo luźnej atmosferze, zaakceptowano listę Frontu Jedności Narodowej organizacji społeczno-politycznej utworzonej w 1952 r. w zasadzie w owym czasie obowiązywała tylko lista kandydatów wystawionych przez FJN. Rola sejmu została ostatecznie przejęta przez Radę Państwa, która podlegała partii PZPR. Wybory utwierdziły wszystkich w przekonaniu, że władze przewodnią w kraju sprawuje PZPR.

Trudno ocenić czy podana frekwencja rzeczywiście była prawdziwa, jak sądzą historycy mogła być grubo zawyżona, zwłaszcza, że o to chodziło partii PZPR. Wybory potwierdziły jej niezależność i wyłączność w sprawowaniu władzy w Polsce. Dodatkowym problemem była nowelizacja konstytucji, która zezwalała partii na władze totalną, której podlegały wszystkie ważniejsze organy w państwie. Wybory do sejmu w marcu 1976 r. podbudowały pozycję PZPR i ostatecznie przesądziły o wątpliwościach ustrojowych Polski.

Podobne wypracowania do Wybory do sejmu PRL - marzec 1976 r.