Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powstanie w getcie - przyczyny powstania w getcie warszawskim

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W utworzonym jesienią roku 1940 getcie warszawskim znajdowało się około 60 tys. ludzi pochodzenia żydowskiego. Zamknięci początkowo nie przeczuwali, co ma się z nimi stać. Gdy z czasem dochodziło do nich coraz więcej informacji na temat Żydów wywiezionych do obozów koncentracyjnych, ludzie ci przyjmowali różne postawy. Powszechniejsza jednak stawała się wola walki, nawet jeśli miałaby się ona skończyć niepowodzeniem.

Chęć czynnej walki leżała u podstaw powołania specjalnych organizacji. Już w roku 1939 powołano do życia Żydowski Związek Bojowy składający się z byłych żołnierzy Wojska Polskiego. Trzy lata później zawiązała się w getcie Żydowska Organizacja Bojowa. Jej cel był jasny – przygotowanie mieszkańców getta do walki z hitlerowskimi oprawcami. Najtrudniejszą kwestią było jednak wyposażenie ludzi w broń, bowiem pomoc ze strony Armii Krajowej była niewystarczająca. W chwili wybuchu stojący na czele ŻOB-u Mordechaj Anielewicz dysponował zaledwie 500 w miarę przeszkolonymi osobami.

Do realizacji uchwalonej w lutym 1943 roku decyzji przystąpiono dwa miesiące później. Rozpoczęcie powstania przez ludność getta początkowo zupełnie zaskoczyła siły niemieckie, przez co zmuszone one zostały do odwrotu. Kolejna ofensywa,...

Podobne wypracowania