Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - problematyka moralna utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowy, „inny świat” w utworze Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to rzeczywistość, która wytworzyła swoje prawa. Motto do utworu głosi: „Tu otwiera się inny, odrębny świat, do niczego niepodobny; tu panowały inne, odrębne prawa, inne obyczaje, inne nawyki i odruchy; tu trwał martwy za życia dom, a w nim życie jak nigdzie i ludzie niezwykli […]”. O moralności w utworze nie można rozprawiać według kryteriów moralnych dzisiejszego świata. Ówczesne czasy były nieludzkie, a problemy z jakimi przyszło się wówczas ludziom zmierzyć niewyobrażalne.

Moralność kobiet wystawiona była na ciężką próbę. Jako istoty słabsze były ofiarami gwałtu, lub też w zamian za ochronę oddawały mężczyznom to co miły najcenniejszego, swoje ciała. W rzeczywistości obozowej rozwijały się instynkty zwierzęce, a zanikał humanizm. Choćby historia zgwałconej Marusi, która zakochała się w jednym ze swoich oprawców, Kowalu. Jednak miłość nie jest modnym towarem w więzieniu. Kowal, by pogodzić się z kolegami, oddaje im dziewczynę, pozwala im robić z nią co chcą. W taki sposób zanikają szczątkowe uczucia ludzkie. W obozie w zasadzie każdy wolny urzędnik mógł mieć kobietę za porcję  chleba.

W obozie przebywała...

Podobne wypracowania