Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Państwo polskie za panowania Mieszka I - opracowanie zagadnienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieszko I objął władzę na terenach polskich około 960 r. Pierwszą decyzją polityczną Mieszka było opanowanie Pomorza Zachodniego. Uwikłał się w konflikt z Wolinianami, który spustoszył ziemię za Odrą. Polskie siły były zbyt słabe by prowadzić wojnę o terytorium, zawarto więc sojusz z Czechami, którego przypieczętowaniem było małżeństwo Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą.

Mieszko I chciał zażegnać problem na zachodniej granicy, toteż zdecydował się płacić cesarzowi Ottonowi I trybut. Wspólnie z czeskimi siłami Mieszko I pokonał pod Cedynią w 972 r. margrabiego Hodo. Zwycięstwo to było na tyle doniosłe, że Mieszko I nie musiał zrzekać się panowania nad tymi zmieniani podczas pobytu u cesarza. Po śmierci Dobrawy, Mieszko I poślubił Odę córkę margrabiego Dytryka.

W kwestiach wewnętrznych państwo polskie zawdzięcza przede wszystkim przyjęcie chrztu w 966 r. co wiązało się z wejściem państwa polskiego na arenę międzynarodową w Europie. Panowanie Mieszka I to przede wszystkim walka o poszerzenie podstaw terytorialnych państwa polskiego. Miało to ogromne znaczenie ponieważ udało się Mieszkowi I zespolić podzielone plemiona słowiańskie, których spoiwem było wspólne pochodzenie etniczne i zgodność interesów. Za czasów...

Podobne wypracowania