Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Boska Częstochowska - opis, znaczenie, objawienia, cuda, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Matka Boska Częstochowska, zwana inaczej Czarną Madonną, jest ikonograficznym przedstawieniem Maryi, które jest jednym z najbardziej znanych w Polsce i na Wschodzie. Obraz ten jest hodigitrią, czyli jednym z głównych typów przedstawień Matki Bożej - trzymającej na rękach Dzieciątko Jezus. 

Pochodzenie i data powstania obrazu nie są znane, jednak wokół nich narosły legendy. Jedna z nich mówi, że Matka Boska Częstochowska jest jednym z wielu obrazów namalowanych pędzlem św. Łukasza Ewangelistę. Historia ta głosi dalej, że ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Jerozolimie otrzymała od chrześcijan cesarzowa Helena, która umieściła ją w Konstantynopolu. Miało to miejsce w IV wieku. 

W jednej z wersji legendy w XIV wieku książę Władysław Opolczyk przewoził obraz Matki Boskiej, który znalazł w Bełzie, na zamku księcia ruskiego. Gdy powóz zbliżał się do Częstochowy, konie zatrzymały się, nie chcąc ruszyć dalej. Książę miał sen, w którym dostał polecenie umieszczenia obrazu w tamtejszym klasztorze. Jasna Góra wzięła swą nazwę od licznych cudów, które miały tam miejsce. Jasną Górę napadli przestępcy wywodzący się z polskiej szlachty, która obłupiła klasztor,...

Podobne wypracowania