Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Boska Częstochowska - opis, znaczenie, objawienia, cuda, historia

Matka Boska Częstochowska, zwana inaczej Czarną Madonną, jest ikonograficznym przedstawieniem Maryi, które jest jednym z najbardziej znanych w Polsce i na Wschodzie. Obraz ten jest hodigitrią, czyli jednym z głównych typów przedstawień Matki Bożej - trzymającej na rękach Dzieciątko Jezus. 

Pochodzenie i data powstania obrazu nie są znane, jednak wokół nich narosły legendy. Jedna z nich mówi, że Matka Boska Częstochowska jest jednym z wielu obrazów namalowanych pędzlem św. Łukasza Ewangelistę. Historia ta głosi dalej, że ikonę Matki Boskiej z Dzieciątkiem w Jerozolimie otrzymała od chrześcijan cesarzowa Helena, która umieściła ją w Konstantynopolu. Miało to miejsce w IV wieku. 

W jednej z wersji legendy w XIV wieku książę Władysław Opolczyk przewoził obraz Matki Boskiej, który znalazł w Bełzie, na zamku księcia ruskiego. Gdy powóz zbliżał się do Częstochowy, konie zatrzymały się, nie chcąc ruszyć dalej. Książę miał sen, w którym dostał polecenie umieszczenia obrazu w tamtejszym klasztorze. Jasna Góra wzięła swą nazwę od licznych cudów, które miały tam miejsce. Jasną Górę napadli przestępcy wywodzący się z polskiej szlachty, która obłupiła klasztor, a obraz Najświętszej zmasakrowała. 

Inna wersja podaje, że klasztor paulinów najechali jednak husyci. Gdy chcieli wywieźć skradzione rzeczy wraz ze świętym obrazem, nie zdołali tego uczynić, ponieważ zatrzymała ich niewidzialna siła emanująca z ikony. Gdy wściekli rabusie rzucili obraz na ziemię i okaleczyli go mieczem, spotkała ich sroga kara - ponieśli śmierć lub stracili wzrok.

Po wydarzeniach czasów średniowiecza ikona został odrestaurowana, ale jej pierwotnie greckiego charakteru nie zdołano odzyskać. 

Do dnia dzisiejszego Jasna Góra jest miejscem licznych pielgrzymek wiernych, którzy przybywają porosić Czarną Madonnę o łaski. Jest to miejsce kultu, w którego centrum znajduje się obraz, uważany za cudowny. Za cud zesłany od Matki Jasnogórskiej uznano klęskę Szwedów w XVII wieku. W świątyni jasnogórskiej znajduje się księga opisująca cuda, które dokonały się za sprawą ikony.    

Podobne wypracowania do Matka Boska Częstochowska - opis, znaczenie, objawienia, cuda, historia