Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Boska Gidelska - opis, znaczenie, cuda, historia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Matka Boska Gidelska jest jednym z wizerunków Maryi ujętych w sztuce jako rzeźba. Matka Boża przedstawiona jest razem z Dzieciątkiem Jezus na ręku - oboje w koronach na głowie.

Podanie o Matce Gidelskiej mówi o rolniku Janie Czeczku, który podczas orania pola, na którego miejscu stoi dziś kaplica Panienki Świętej, przerwać musiał swą pracę z powodu wołów, które przyklękły przed jasnością, która biła z ziemi. Tą poświatą jaśniała kamienna figurka Maryi, wielkości dłoni, położona na dużym kamieniu w kształcie kielicha.

Chłop zabrał znalezisko do domu, po czym ukrył w skrzyni pod świątecznymi ubraniami. Jednak jaśniejąca figurka zawsze wydobywała się na sam wierzch skrzyni. Ponieważ przetrzymujący świętość Jan nie potrafił odgadnąć znaków pochodzących od Matki Bożej, jego rodzina dotknięta została karą ślepoty.

Pobożna kobieta, która pomagała Czeczkom w pracach domowych, odnalazła przechowywany w skrzyni skarb, na ślad którego naprowadził ją zapach kadzideł wydobywający się ze schowka i zaniosła go do proboszcza gidelskiego Piotra Wołpkaja. Ksiądz nakazał obmyć figurkę z ziemi, a Jan Czeczek przemywszy tą samą wodą oczy, przywrócił wzrok sobie i swej rodzinie.

Rzeźba została...

Podobne wypracowania