Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Matka Boska Ostrobramska - obraz, kult, symbolika. Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na początku wieku XVII w Wilnie, który w XVI wieku otoczony został murem z dziesięcioma bramami, na jednej z nich zwanej Ostrą Bramą, zgodnie ze zwyczajem powieszony został święty obraz – obraz Matki Boskiej, zawieszony od strony wewnętrznej bramy.

Kult, jakim został otoczony obraz, rozpoczął się w połowie XVII w., kiedy Wilno najechali Moskale. Około 20 lat później ksiądz Franciszek Kielczewski, czyli ojciec Karol od Ducha Świętego, zbudował przy bramie kaplicę drewnianą, w której umieszczono obraz Matki Bożej. Gdy kaplica spłonęła w pożarze, jej miejsce zajęła kaplica murowana. Legenda głosi, że obraz uratował z płomieni młody zakonnik. 

Podczas zaborów pod obrazem w Wilnie odbywały się manifestacje, a podczas powstania styczniowego kult Matki Boskiej Ostrobramskiej był niezwykle ważnym elementem ruchów niepodległościowych. Nasilenie kultu miało miejsce za sprawą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, gdzie w inwokacji wieszcz prosi Panienkę Ostrobramską o możliwość powrotu emigrantów z Polski do utraconej ojczyzny. Wierni uznają obraz za cudowny.

W roku 1849 do obrazu dodany został charakterystyczny srebrny sierp, który zawiera napis: „Dzięki Tobie składam Matko Boska za wysłuchanie...

Podobne wypracowania