Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia - strona 5

 • Baptyzm - ogólna charakterystyka religii. Geneza, historia, zasady wiary baptyzmu

  Baptyzm to nurt w religii chrześcijańskiej, który narodził się w XVII w. U jego korzeni znajduje się ruch zwany anabaptyzmem. Powstał on w Szwajcarii w szesnastym stuleciu. Jego wyznawcy zgromadzili się wokół Hulrycha Zwingliego (kontynuatorem jego myśli duchowej był Jan Kalwin). Prześladowania anabaptystów spowodowały, że... »

 • Bar micwa - bar micwa w judaizmie i bat micwa. Definicje, charakterystyka, opis

  Bar micwa z hebrajskiego znaczy dosłownie „syn przykazania”. Jest to obrzęd typowo judaistyczny, którego celem jest przyjęcie do grona dorosłych mężczyzn trzynastoletnich chłopców. Uroczystość ta ma charakter niezwykle podniosły. Uczestniczą w nim wyłącznie mężczyźni, kobietom nie wolno, gdyż jest to męskie święto. Te... »

 • Beatyfikacja a kanonizacja - definicja i porównanie. Kanonizacja i beatyfikacja - etapy, przebieg

  Zarówno beatyfikacja, jak i kanonizacja oznaczają docenienie zasług wybranych przez Kościół i jego wiernych ludzi. Są również wielkim zaszczytem, gdyż oficjalnie ogłaszają, iż dana osoba godna jest naśladowania i w szczególny sposób spodobała się Bogu.Jeśli dana osoba zostaje beatyfikowana, oznacza to, że możem... »

 • Beatyfikacja Jana Pawła II - proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Opracowanie

  Beatyfikacją nazywamy akt wydany przez Kościół, w którym zatwierdza się, iż osoba zmarła zostaje uznana za błogosławioną. Takie nadanie pozwala na praktykowanie kultu wobec danej postaci, modlenie się do niej z prośbą o wstawiennictwo itd.Jan Paweł II już za życia nazywany był przez wiernych „świętym” („santo subi... »

 • Biblia - Arka Przymierza - znaczenie, historia, opis

  Arka Przymierza (z hebrajskiego „Aron HaBrit”) jest jednym z najbardziej zagadkowych przedmiotów, które pojawiają się w Biblii, a także najświętszą relikwią dwóch religii – judaizmu i chrześcijaństwa. Dla Żydów stanowi ona potwierdzenie Przymierza, jakie Naród Wybrany zawarł z Jahwe. Chrześcij... »

 • Biblia - Księga Liczb - streszczenie, opracowanie

  Księga Liczb jest czwartą Księgą Mojżeszową i należy do pism Starego Testamentu. Księgę nazwano tak ze względu na częste wymienianie w niej rozmaitych liczb, które mają – rzecz jasna – określone znaczenie.Księga liczb jest opisem pewnych wydarzeń w życiu ludu wybranego, ale – podobnie jak w Księdze Kapłańskiej – Ja... »

 • Biblia - Księga Rodzaju - streszczenie, opracowanie

  Księga Rodzaju jest pierwszą z ksiąg Starego Testamentu. Zalicza się ją do tak zwanego Pięcioksięgu. Znana jest również pod grecką nazwą Genesis.Na przestrzeni wieków toczyło się wiele sporów dotyczących autorstwa Księgi i daty jej powstania. Tradycja uznaje, iż autorem jest Mojżesz, który spisał Księgę Rodzaju między... »

 • Biblia - Nowy Testament - księgi, autorzy, historia. Nowy Testament - opracowanie

  Nowy Testament stanowi drugą, po Starym Testamencie, część chrześcijańskiego Pisma Świętego. Składa się on z 27 ksiąg, które powstały w I stuleciu naszej ery, między rokiem 51 a 96 (niektórzy badacze uważają, iż ostatnie teksty spisane zostały już w II w. n.e.). Sama nazwa „Nowy Testament” po raz pierwszy użyta została ... »

 • Biblia - Pieśń nad Pieśniami - interpretacja, streszczenie

  Pieśń nad Pieśniami, zwana także Pieśnią Salomona, jest jedną z ksiąg dydaktycznych wchodzących w skład Starego Testamentu. Nie są znane dokładne informacje na temat daty jej powstania oraz autora. Tradycja przypisuje stworzenie Pieśni nad Pieśniami Salomonowi, jednak badacze nie przychylają się do takiego twierdzenia. Ostateczną redakcję Pieśni... »

 • Biblia - Plagi egipskie - znaczenie, interpretacja, streszczenie szczegółowe historii biblijnej

  Kiedy Mojżesz, uratowany przed śmiercią z rąk Egipcjan, powrócił do swego ludu, szybko udało mu się dzięki licznym cudom przekonać Izraelitów, iż jest wysłannikiem Boga. Niewolony przez faraona lud niecierpliwie wyczekiwał momentu, w którym dane mu będzie zrzucić łańcuchy.W końcu Mojżesz udał się przed oblicze władcy i przek... »