Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia - strona 5 wypracowanie

 • Czy islam jest religią pokoju? Uzasadnij. Islam jako religia pokoju?

  Zdecydowanie islam jest jedną najbardziej kontrowersyjnych religii monoteistycznych na świecie. Przede wszystkim wymaga ona bezwzględnego posłuszeństwa wobec jedynego Boga – Allaha. W gruncie rzeczy to właśnie ten nakaz, interpretowany bardzo różnorodnie, przyczynił się do negatywnego postrzegania islamu, ponieważ w imię Allaha do... »

 • Czy modlitwa ma sens? Czy kiedykolwiek pomogła ci modlitwa? Wypracowanie

  W religii modlitwa uznawana jest za osobistą i indywidualną rozmowę wierzącego z Bogiem. To w niej zanosimy swoje prośby, podziękowania oraz modlimy się za ludzi nam bliskich. Modlitwa jest sposobem na powiedzenie Bogu tego, co tylko chcemy. Każda jest prywatna i co najważniejsze - mówiona z własnego serca, bo to modlący się decyduje si... »

 • Czym dla mnie jest szczęście? Opracowanie tematu

  Prawdopodobnie nie ma ani jednej osoby na świecie, która nie chciałaby posiadać recepty na szczęście. Każdy bowiem zna stan, w którym wszystko wydaje się piękniejsze, łatwiejsze, jaśniejsze, intensywniejsze. Ale czy to faktycznie jest szczęście? Bardzo wiele osób, także z mojego otocznia, myli chęć posiadania i dostatku ze s... »

 • Czym jest dla Ciebie msza święta? Wypracowanie

  Masza święta jest to szczególna chwila w życiu tygodniowym każdego chrześcijanina, ponieważ pozwala na bezpośrednie spotkanie z Bogiem i Chrystusem, co ma miejsce w gronie innych wierzących, czyli budujących Kościół Boży. Dla mnie Msza św. to dla mnie czas najbardziej osobistego kontaktu z Chrystusem, które pełne jest duc... »

 • Czym jest dla ciebie Wielki Post? Wypracowanie

  Wielki Post to okres zapoczątkowany w Środę Popielcową, a kończący się w Wielki Czwartek, który jest czterdziestodniowym przygotowaniem chrześcijan na niezwykły czas Wielkiej Nocy. Dla mnie Wielki Post to czas oczyszczenia, przygotowania i skupienia. Środa Popielcowa będąca pierwszym dniem Postu, to pierwsza chwila, kiedy przypomniane ... »

 • Czym jest dla mnie krzyż? Opracowanie tematu

  Krzyż w religii chrześcijańskiej otaczany jest szczególną czcią. Dzieje się tak, ponieważ chyba każdemu chrześcijaninowi kojarzy się z męczeńską śmiercią Pana Jezusa. Jest głównym elementem drogi krzyżowej odprawianej w czasie Wielkiego Postu. Niesiony przez Pana Jezusa, niejednokrotnie upadającego pod jego ogromnym ciężarem. Krzyż... »

 • Czym jest dobro? Spróbuj wyjaśnić w perspektywie religijnej i podaj przykłady

  Dobro jest pojęciem bardzo trudnym do wytłumaczenia. Jeśli jednak te zagadnienie mamy brać pod uwagę z perspektywy religijnej, dobro będzie przeciwieństwem zła. W największych religiach monoteistycznych (islam, judaizm, chrześcijaństwo) utożsamieniem dobra jest Bóg - stworzyciel świata oraz ludzi i wszystkiego, co istnieje. W religiach ... »

 • Czym jest zło? Spróbuj wyjaśnić w perspektywie religijnej i podaj przykłady

  W perspektywie biblijnej zło zostało utożsamione z postacią Szatana. Był to zbuntowany przeciwko Bogu anioł. Szatan popularnie zwany również Diabłem, Lucyferem, czy złem wcielonym. Szatan zbuntował się przeciwko Bogu, bo sam chciał sięgnąć po nienależną mu władzę boską.  Nie widział siebie w roli poddańczej, na służbie u kogoś pot... »

 • Czym różni się „pokój świata” od „pokoju Chrystusowego”? Wypracowanie

  Jezus Chrystus przybył po to na ziemię, aby dać ludziom pokój, a następnie zostawić go nam. Jego obecność pośród ludzi, miała na celu zwrócenie ich dążeń w stronę pokoju, który jest czymś zupełnie wyjątkowym, czego można doświadczyć jedynie w Chrystusie.  Wielokrotnie w Piśmie Świętym znaleźć można zachętę do ... »

 • Czym są dla chrześcijanina przykazania kościelne?

  Przykazania kościelne, są zasadami, które zna zapewne każda wierząca osoba. Dotyczą one sposobu, w jaki powinno się święcić dzień święty, przeżywać okresy pokuty, minimalnej częstotliwości przystępowania do sakramentów świętych, a także zachowań, które są wymagane na rzecz wspólnoty, jaką jest Kościół. Mało k... »

 • Czym są dla ciebie Święta Bożego Narodzenia? Wypracowanie

  Boże Narodzenie, to obok Wielkanocy, najważniejsze dla chrześcijan święto. To czas wielkiego oczekiwania, a następnie radości, ponieważ narodził się Ten, który zbawi wszystkich ludzi od grzechu i śmierci. Pierwszym ważnym dniem świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia, podczas której wspólnie z rodziną celebruje się wydarzeni... »

 • Czym są dla ciebie Święta Wielkanocne? Wielkanoc - znaczenie

  Święta Wielkanocne, które wieńczy Wielkanoc, są najważniejszym czasem w kalendarzu liturgicznym i najważniejszym okresem dla każdego wierzącego. W tym czasie dokonuje się przypomnienie najbardziej niezwykłych wydarzeń, jakie miały miejsce w historii chrześcijaństwa. Święta Paschy, czyli Wielkiej Nocy, obejmują czas Wielkiego Tygodnia &... »

 • Czym są dla mnie Przykazania Boże?

  Przykazania Boże, czyli Dekalog, zna chyba każdy, nawet jeżeli daleki jest od wiary w Jezusa Chrystusa. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, iż Dziesięć Przykazań stanowi swoisty drogowskaz, kompas, który pokazuje, jak żyć, by dostąpić Królestwa Bożego. Dla mnie przykazania są właśnie takim kompasem. Owszem, zdarza się, iż zboczę... »

 • Czym są dla mnie sakramenty? Wypracowanie

  Każdy chrześcijanin wie, że sakramenty święte zostały ustanowione przez Chrystusa są znakami i symbolami łaski, poprzez które udzielane nam jest życie Boże. Kościół katolicki podaje siedem sakramentów świętych: 1. Chrzest 2. Bierzmowanie 3. Eucharystia 4. Pokuta 5. Namaszczenie chorych 6. Święcenia 7. Małżeństwo Ja... »

 • Czym są stygmaty? Geneza, opis, znaczenie, przykłady

  Stygmaty są szczególnym znakiem związku człowieka z Bogiem, który może ukazać się jako krwawiące rany na różnych częściach ciała, najczęściej stopach, rękach i z boku tułowia. W chrześcijaństwie odpowiadają ranom, które zostały zadane Jezusowi podczas ukrzyżowania. W islamie natomiast są odpowiednikiem ran Mahometa, k... »

 • Czyściec - co to jest czyściec (dla chrześcijan)? Czyściec w Biblii - opracowanie

  Czyściec jest jednym z trzech miejsc, do których może dotrzeć dusza człowieka po śmierci ciała. Oprócz czyśćca jest to piekło oraz niebo. Czyściec nazywany jest miejscem pośrednim pomiędzy tymi dwoma. Z czyśćca można się wydostać - do nieba, ale i też dostać się do piekła. Mówi się, że trafiają tam osoby, które były... »

 • Czystość przedmałżeńska - definicja, cel, znaczenie

  Pod pojęciem czystości przedmałżeńskiej rozumiemy zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przed przystąpieniem w związek małżeński, co dowodzi ogromnego szacunku względem drugiej osoby. Czystość przedmałżeńska zakłada swoistą przestrzeń, dystans pomiędzy osobami, tylko jeżeli chodzi o kontakt cielesny oczywiście. Ponieważ prawdziwa miłość polega... »

 • Czystość przedmałżeńska - za i przeciw

  Czystość przedmałżeńska to temat, który ostatnimi czasy nabrał zupełnie nowego znaczenia. Coś, co kiedyś było rzeczą normalną i nie wymagającą komentarza, teraz stało się rzeczą wyjątkową, rzadko spotykaną i co najważniejsze, coraz mniej akceptowaną. Często zsię zdarza, że osoba głośno mówiąca o chęci zachowania czystości przed zaw... »

 • Dary Ducha Świętego w moim życiu - czym są i co do niego wnoszą?

  Dary Ducha Świętego są bardzo ważne dla każdego wierzącego człowieka, także dla mnie. Dzięki nim stajemy się lepszymi, bardziej wartościowymi i świadomymi własnej duchowości ludźmi.Uważam, iż łaski, które możemy otrzymać od Ducha Świętego, są wyrazem miłości Boga wobec wszystkich ludzi. Pan obdarzył nas tak wielkim miłosierdziem, ponieważ... »

 • Dawid i Goliat - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej

  Historia walki Dawida z Goliatem znajduje się w starotestamentowej Pierwszej Księdze Samuela (1 Sm 17). Jest to opowieść o przewadze rozumu nad siłą fizyczną i o tym, że nie warto lekceważyć swego przeciwnika. Goliat był uzbrojonym po zęby olbrzymich rozmiarów doświadczonym wojownikiem, a Dawid młodym chłopcem trudniącym się pasterstwem... »

 • Deizm - filozofia, przedstawiciele. Charakterystyka deizmu

  Deizm to pogląd filozoficzny, będący efektem wzmożonego krytycyzmu epoki oświecenia, a tym samym – sceptycznego podejścia do spraw religii chrześcijańskiej. Deizm, choć był myśleniem radykalnym, to jednak nie godził – w przeciwieństwie do ateizmu – w podstawę wiary, czyli istnienie Boga.Sensem wygłaszanych przez deistów ... »

 • Dekalog, przykazania kościelne - czy przykazania ograniczają naszą wolność? Rozprawka

  Przykazania Boże i kościelne zostały dane członkom wspólnoty chrześcijańskiej (w tym katolickiej), aby wskazać im odpowiednią drogę i dobrze pokierować ich życiem. Uważam, iż nie ograniczają one naszej wolności, wręcz przeciwnie – pokazują, jak mądrze ją wykorzystać.Należy pamiętać, iż wolność absolutnie nie jest tożsama ze swobodą.... »

 • Dekalog, przykazania kościelne - czy przykazania są w naszych czasach przestrzegane? Rozprawka

  Uważam, że przykazania Boże i kościelne są w naszych czasach zazwyczaj respektowane. Dotyczy to jednak osób naprawdę głęboko wierzących, które swoją postawą reprezentują religijność i manifestują miłości do Boga.Prawdziwy chrześcijanin zrobi wszystko, aby być wierny swoim przekonaniom i żyć zgodnie z zasadami ustalonymi przez Boga ... »

 • Diaspora - definicja, opis pojęcia, przykłady, geneza

  Słowo „diaspora” pochodzi z języka greckiego i dokładnie oznacza „rozrzucone, rozproszone ziarna”. Termin ten odnosi się do rozproszonych po całym świecie wyznawców jednej wiary pośród wyznawców innej wiary. Określa również emigrantów mieszkających poza granicami własnego kraju w kraju... »

 • Dlaczego Bóg dał ludziom 10 Przykazań Bożych, jak myślisz? Wypracowanie

  Dziesięć Przykazań to w judaizmie i chrześcijaństwie zbiór podstawowych nakazów moralnych, których przestrzeganie Bóg nakazał ludziom. Dekalog znajduje się w starotestamentowej części Biblii, w dwóch nieco różniących się od siebie wersjach - w Księdze Wyjścia (20, 2-17) oraz Księdze Powtórzonego... »

 • Dlaczego Bóg ma prawo oczekiwać od ludzi posłuszeństwa i wierności, jak myślisz? Wypracowanie

  Bóg po raz pierwszy zażądał posłuszeństwa wobec ludzi zaraz po ich stworzeniu, czyli wówczas, gdy jeszcze mieszkali w Edenie. Postawiony im został tylko jeden zakaz - zrywania owoców z drzewa poznania dobra i zła. Ponieważ Adam i Ewa cieszyć się mogli cudownością Raju i żyć w bliskości Boga, który był samą dobrocią ... »

 • Dlaczego Bóg powołał nas do życia i zbawienia we wspólnocie? Wypracowanie

  To Jezus włączył słuchających Go uczniów do swego życia, dając tym samym możliwość poznania tajemnicy Królestwa Bożego oraz udziału w swej misji. Według słów Jezusa, jeśli pójdzie się za Nim i poświęci Mu swoje życie, wtedy nastąpi głęboka komunia między Nim a człowiekiem – Jezus będzie trwał w człowieku. Ogło... »

 • Dlaczego chcę przyjąć sakrament bierzmowania? Wypracowanie

  Bierzmowanie jest to sakrament umocnienia wiary, którą zapoczątkował pierwszy z sakramentów – nasz chrzest. Człowiek już niemal dorosły w sposób świadomy i odpowiedzialny pragnie wówczas dostąpić napełnienia Duchem Świętym, by móc lepiej rozwijać swą wiarę.Chcę przyjąć sakrament bierzmowania, ponieważ czu... »

 • Dlaczego chrześcijanie uważają siebie za ludzi nadziei? Wypracowanie

  Chrześcijanie są niejednokrotnie uważanie za ludzi nadziei. Sami też określają siebie w ten sam sposób. Ma to swoje źródła już w Starym Testamencie i jest kultywowane do dziś. Świadczy o tym – przede wszystkim – wiara narodu wybranego w zbawienie, które miało nadejść od Boga. Od początku ludzie ufali swemu Stw... »

 • Dlaczego chrzest nazywamy „przymierzem” Boga z człowiekiem? Odpowiedz i rozwiń temat

  W liturgii Wigilii Paschalnej, w czasie błogosławieństwa wody chrzcielnej, Kościół przypomina o wielkich wydarzeniach z historii zbawienia, które były zapowiedziami sakramentu chrztu.  Kościół w arce Noego widział obraz zbawienia przez chrzest. Ze względu na symbolikę, która utożsamia wodę źródlaną z ży... »

Polecane przedmioty