Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Religia - strona 8

 • Boże Narodzenie - geneza, historia, znaczenie

  Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie. Upamiętnia ono przyjście na świat Jezusa Chrystusa – Syna Bożego. Tradycyjnie obchodzi się to święto 25. grudnia, jednak nie wiadomo dokładnie, czy ten dzień odpowiada rzeczywistej dacie narodzin Mesjasza. Dopiero z III wieku pochodzą bowiem pierwsze zapiski wskazujące... »

 • Brat Albert (Adam Chmielowski) - życiorys

  Adam Hilary Bernard Chmielowski znany także jako święty Albert Chmielowski oraz święty brat Albert przyszedł na świat 20 sierpnia 1845 roku w Igołomii niedaleko Krakowa.  Po skończeniu gimnazjum młody Chmielowski podjął studia w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo–Leśnym w Puławach. Dwa lata później przyłączył się do powst... »

 • Budda - kim był Budda? Życiorys, zasługi i nauka Buddy. Opracowanie

  Budda, właściwie Siddhartha z warny kszatrijów lub Gautama, lub Tathagata, lub Śakjamuni z rodu Śakjów – zwany także Oświeconym albo Przebudzonym – był założycielem religii uniwersalistycznej, jaką jest buddyzm. Nie jest pewna dokładna data jego narodzin. Wiadomo, że umarł w wieku osiemdziesięciu lat. Żył na przełomie V... »

 • Buddyzm - buddyzm zen. Medytacja, definicja, zasady zen. Opracowanie

  Słowo „zen” oznacza z tłumaczenia w sanskrycie „dhjana”, czyli – medytacja. Termin ten związany jest z buddyzmem zen. Ten rodzaj buddyzmu propagowany był przez szkołę chan (dhjana). Twierdzi się, że to sam Budda jest autorem tego rodzaju religii. Przekazywał on ją ustnie swojemu uczniowi – Mahakaśjapie. W Chin... »

 • Buddyzm - święta. Opis najważniejszych świąt dla wyznawców buddyzmu

  Świąt buddyjskich nie jest zbyt wiele. Dotyczą one jedynie najważniejszych wydarzeń związanych przede wszystkim z Buddą (założycielem buddyzmu). Niemniej jednak każde z nich celebrowane jest bardzo uroczyście i kolorowo. Jest to bowiem religia radości i optymizmu. Wesak - swoją rangą uważane jest za najważniejsze święto buddyjskie. To symbol ... »

 • Buddyzm - symbole religii i ich znaczenie

  Koło Dharmy - jeden z najsilniej oddziaływujących symboli buddyjskich na całym świecie, sztandarowy symbol buddyzmu, zwany jest każe „Kołem Praw”. Jest kołem nauki, które Budda przekazał w ciągu całego swojego życia. Jest to koło złotego koloru wpisane w większe koło. Mniejsze stanowi jego centrum, większe przebite jest z oś... »

 • Buddyzm a chrześcijaństwo - porównanie (różnice i podobieństwa)

  Bardzo ciężko porównywać tak odrębne od siebie religie, jakimi są buddyzm i chrześcijaństwo, bo pozornie nie łączy je zbyt wiele. Różnice znajdziemy w wielu aspektach (szczególnie obrzędowych), natomiast – co może zaskakiwać – część twierdzeń oraz elementy obu doktryn są podobne w swoim brzmieniu.Buddyzm pomija k... »

 • Buddyzm w Polsce - historia, organizacje

  Buddyzm w Polsce pojawił się (tak zresztą jak inne religie) tuż po przełomowym roku 1989, a liczbę buddystów szacuje się mniej więcej na nieco ponad pięć tysięcy. Na terytorium naszego kraju działa tak zwana Polska Unia Buddyjska, w skład której wchodzą takie grupy jak: Szkoła Vipassana, Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Bu... »

 • Całun Turyński - co to jest Całun Turyński? Historia, badania, informacje

  Całun Turyński jest niezwykle ważną relikwią w tradycji chrześcijańskiej. Wierzący uważają go za święty, ponieważ w ich oczach Całun Turyński stanowi swoiste świadectwo i namacalną pamiątkę męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.Całun turyński to płótno, na którym odbita została postać człowieka. Można dostrzec ją zarówno... »

 • Charyzmaty Ducha Świętego - czym są? Opracowanie i charakterystyka

  Charyzmat z języka greckiego oznacza „dar łaski”. Jest on nadprzyrodzonym darem otrzymywanym przez Jezusa poprzez Ducha Świętego w celu wypełnienia jakiejś określonej służby we wspólnocie kościelnej.   Charyzmaty zwyczajne i nadzwyczajne są to łaski Ducha Świętego, które w sposób pośredni lub bezpośredni ... »