Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Co to znaczy, że człowiek jest podobny do Boga? Wypracowanie na podstawie Biblii

Księga Rodzaju mówi, że człowiek został stworzony „na obraz Boży”, dlatego zajmuje szczególne miejsce pośród całego stworzenia. Oznacza to, że człowiek jest połączeniem zarówno pierwiastka duchowego, jak i materialnego. 

Bóg wyróżnił człowieka, czyniąc z niego podobnego sobie i tylko on jest w stanie poznać i kochać Boga. To jedyny twór istniejący dla siebie samego. Dodatkowo ludzie wezwani są do uczestnictwa w życiu Bożym. Środkami do tego są poznanie i miłość. 

Ponieważ człowiek jest stworzony na Boże podobieństwo; posiada godność, zatem nie jest czymś, ale kimś. Ma możliwość poznawania samego siebie, władania swoim jestestwem, może też działać w społeczeństwie i decydować o sobie w tym kontekście, czyli tworzyć więzi z innymi osobami.

Ponieważ Bóg obdarował ludzi łaską, są oni powołani do przymierza z Ojcem oraz odpowiadania Mu miłością na miłość, są powołani do wiary w Niego. Tylko człowiek stworzony na podobieństwo Boga ma taką umiejętność. 

Człowiek jest odbiciem Boga również w tym sensie, że jest posiada duszę. Każda ludzka istota składa się z ciała i duszy, jest cielesna i duchowa. W Biblii ukazane jest to za pomocą symbolu prochu i ziemi oraz Bożego...

Podobne wypracowania