Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Synod - definicja, opracowanie, przykłady. Co to jest synod?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Synod jest w katolicyzmie zgromadzeniem osób duchownych z danego obszaru administracyjnego Kościoła. Wyróżnia się więc pod tym względem synody diecezjalne, które zbierają duchowieństwo z diecezji; synody prowincjonalne, zbierające duchownych metropolii oraz synody plenarne, czyli dotyczące kraju. Z języka greckiego „synodos” oznacza tyle, co zebranie.

Kościół Wschodu określa jako synod stałą radę biskupów, która działa pod przewodnictwem zwierzchnika Kościoła. Dla wyznawców protestanckich synod, to zjazd zarówno osób świeckich, jak i duchownych, który jest organem Kościoła w danym państwie.

Pierwszym synodem, jaki odbył się w historii Kościoła, był ten z roku 154. Głową synodu był wówczas biskup rzymski Anicet. Kolejne zgromadzenie biskupie, z którego zachowały się dokumenty, miało miejsce około roku 300 w miejscowości Elwira.

Jednym z synodów odbywających się okresie średniowiecza jest zgromadzenie środkowego okresu epoki – Synod w Sutri. Zwołał go papież Grzegorz VI, jednak inicjatorem był król Henryk III. Zebranie miało miejsce w roku 1046. Przyczyną zaś były spory o urząd papieski, jakie toczyli Benedykt IX i Grzegorz VI. Przebieg...

Podobne wypracowania