Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Do czego prowadzi wolność bez prawdy? Jak wyglądałaby prawda bez wolności? Wypracowanie

Wolność jest przywilejem ludzi, którzy powinni pamiętać o tym, że nie oznacza ona oderwania od praw, nie oznacza całkowitej dowolności w postępowaniu. Wolność nie jest anarchią.

Wolność bez prawdy, czyli roszczenie sobie prawa do posługiwania się kłamstwem z powodu źle pojętych swobód, jest czymś bardzo niewłaściwym. Nie mamy wówczas do czynienia z wolnością, ale jej nadużyciem. Wolność implikuje takie życie, w którym człowiek umiejętnie posługuje się swoimi prawami i obowiązkami i nie ma to nic wspólnego z ich łamaniem.

Wolność musi zawierać w sobie prawdę, ponieważ w innym wypadku staje się ona bezprawiem. Prawda jest istotą życia i postępowania zgodnie z granicami wolności. Kłamstwo, czyli sprzeniewierzanie się prawdzie, to brak wolności, ponieważ każdy fałsz pęta  człowieka. To właśnie prawda jest synonimem prawdziwej wolności, a kłamstwo równa się zniewoleniu.

Nie ma również prawdy bez wolności. Aby można było żyć w zgodzie z prawdą, nie może dochodzić do sytuacji, kiedy jest ona blokowana i ukrywana. Wtedy nie ma wolności, wówczas następuje zniewolenie.

Były takie okresy w historii, również w polskiej, gdy za prawdę spotykały ludzi represje, ucisk, kary, a nawet śmierć. Był to wyrazisty przykład na to, że chęć kontroli prawdy i robienie wszystkiego, by nie ujrzała on światła dziennego, była tyranią, a tyrania nie uznaje pojęcia wolności.

Wolność mieści w sobie pojęcie prawdy, a prawda zawsze jest wyznacznikiem wolności, dlatego jedno bez drugiego nie jest możliwe. Tylko naprawdę wolny człowiek jest prawdomówny, ponieważ nie jest skrępowany więzami kłamstwa, a mówienie prawdy nigdy nie może napotykać przeszkód ze strony innych ludzi, systemów, ponieważ automatycznie wiąże się to z zabraniem wolności przysługującej każdemu człowiekowi.

Podobne wypracowania do Do czego prowadzi wolność bez prawdy? Jak wyglądałaby prawda bez wolności? Wypracowanie