Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bł. Franciszek i Hiacynta Marto, Łucja dos Santos - życiorysy, objawienia, zasługi

Franciszek Marto przyszedł na świat 11 czerwca 1908 roku we wsi fatimskiej w Portugalii. Hiacynta, jego siostra, urodziła się 11 marca dwa lata później. Ich rodzice byli pasterzami. Dbali o religijne wychowanie dzieci, często odmawiano modlitwy różańcowe. Rodzeństwo pomagało rodzicom w pracach związanych z wypasem owiec i uprawą roli. Łucja Dos Santos była kuzynką rodzeństwa Marto, urodziła się 22 marca 1907 roku.

W roku 1918 wybuchła na Półwyspie Iberyjskim epidemia zapalenia płuc i oskrzeli. Zachorowali wtedy niemal wszyscy członkowie rodziny Marto. Mający wówczas 10 lat Franciszek pragnął przyjąć pierwszą Komunię św. Zmarł 4 kwietnia 1919 roku w wieku lat 11. W roku 1952 jego ciało przeniesiono do bazyliki Cova da Iria. Hiacynta chorowała dłużej od brata. Odeszła 20 lutego 1920 roku. Jej ciało również w przeniesiono w połowie wieku do bazyliki Cova da Iria.

Łucja nie zmarła podczas epidemii. Była to jedyna z trojga, która dożyła XXI wieku. Została karmelitanką bosą i mieszkała w klasztorze w Coimbrze. To z jej relacji wiadomo najwięcej o tajemnicach fatimskich i o objawieniach Maryjnych, jakich świadkami były dzieci. Siostra Łucja zmarła w roku 2005, a jej beatyfikacja odbyła się trzy lata później. 

Matka Boska ukazała się dzieciom po raz pierwszy 13 maja 1917 roku. Objawienie to poprzedzone było rok wcześniej kilkukrotnym ukazaniem się anioła pokoju, który miał przygotować kuzynostwo na odwiedziny Maryi. Matka Boża przekazała wówczas dzieciom, przekazując swą wolę ustanowienia nabożeństwa do Jej Niepokalanego Poczęcia.

W kolejnych objawieniach Najświętsza Maryja Panna przekazała dzieciom sześć tajemnic, które od miejsca, w jakich się odbyły, nazwano później fatimskimi. Matka Boża mówi w nich o zdarzeniach, które miały zdarzyć się w przyszłości. Dzieci więc dowiedziały się o piekle II wojny światowej, głodzie, który zapanuje w niektórych rejonach globu, prześladowaniu, jakiego dozna Kościół.

Najbardziej niezwykłą z tajemnic jest trzecia tajemnica fatimska. Jej treść w całości znana jest jedynie papieżom. Wiadomo jednak, że dotyczy kapłana ubranego na biało, który pada rażony bronią. Fragment został ujawniony w roku 2000 przez Jana Pawła II. W roku 1930 uznano objawienia fatimskie za prawdziwe.   

Podobne wypracowania do Bł. Franciszek i Hiacynta Marto, Łucja dos Santos - życiorysy, objawienia, zasługi