Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bł. Franciszek i Hiacynta Marto, Łucja dos Santos - życiorysy, objawienia, zasługi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franciszek Marto przyszedł na świat 11 czerwca 1908 roku we wsi fatimskiej w Portugalii. Hiacynta, jego siostra, urodziła się 11 marca dwa lata później. Ich rodzice byli pasterzami. Dbali o religijne wychowanie dzieci, często odmawiano modlitwy różańcowe. Rodzeństwo pomagało rodzicom w pracach związanych z wypasem owiec i uprawą roli. Łucja Dos Santos była kuzynką rodzeństwa Marto, urodziła się 22 marca 1907 roku.

W roku 1918 wybuchła na Półwyspie Iberyjskim epidemia zapalenia płuc i oskrzeli. Zachorowali wtedy niemal wszyscy członkowie rodziny Marto. Mający wówczas 10 lat Franciszek pragnął przyjąć pierwszą Komunię św. Zmarł 4 kwietnia 1919 roku w wieku lat 11. W roku 1952 jego ciało przeniesiono do bazyliki Cova da Iria. Hiacynta chorowała dłużej od brata. Odeszła 20 lutego 1920 roku. Jej ciało również w przeniesiono w połowie wieku do bazyliki Cova da Iria.

Łucja nie zmarła podczas epidemii. Była to jedyna z trojga, która dożyła XXI wieku. Została karmelitanką bosą i mieszkała w klasztorze w Coimbrze. To z jej relacji wiadomo najwięcej o tajemnicach fatimskich i o objawieniach Maryjnych, jakich świadkami były dzieci. Siostra Łucja zmarła w roku 2005, a jej beatyfikacja odbyła się trzy lata później. 

Matka...

Podobne wypracowania