Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - Fides et ratio - opracowanie, streszczenie skrótowe

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Fides et ratio” jest pismem szczególnym wśród tych stworzonych przez Jana Pawła II, ponieważ niesie ze sobą treści nie tylko religijne, ale także głęboko filozoficzne, które zajmują środowisko naukowców i filozofów. Charakterystyczne jest to, że encyklika ta mając za podstawę i swego rodzaju bazę tematyczną treści teologiczne, swoim zasięgiem obejmuje dużo szersze kwestie.

Próba dokładnego streszczenia dzieła nie jest możliwa, ponieważ jest ono zbyt pojemne i w pewnym miejscach niezwykle skomplikowane. Tekst Jan Paweł II skierował do biskupów katolickich. Tytuł można przetłumaczyć jako „Wiara i rozum”. Jest to fragment zaczerpnięty z Pisma Świętego mówiący o tym, że wartości te są skrzydłami, które pomagają człowiekowi wznieść się do prawdy.

Bardzo ważnym rysem ludzkiej działalności jest według autora dążenie do poznania świata, co przyczynia się do poznania jego pierwszej przyczyny, czyli Boga. Indywidualnym i zbiorowym dążeniem ludzi jest zmierzanie ku prawdzie, do której wiedzie wiele dróg. U początku refleksji Kościoła znajduje się nauka pozostawiona przez Boga, taka jest podstawa naszej wiary. Poznanie filozoficzne oraz wiara mają różne podłoża, ponieważ...

Podobne wypracowania