Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bóg - dobry Ojciec Stworzyciel czy też Srogi Sędzia? Rozprawka

Bóg jest ukazywany w Biblii w różny sposób. Stary Testament ukazuje Go jako Boga wszechmogącego, dobrego i łaskawego, choć raczej niedostępnego. Bóg starotestamentowy potrafi również być srogi, wystawia na próby, karze za winy. Jednak i Nowy Testament, a także większa część Pisma Świętego przekonuje, że Bóg jest zdecydowanie dobrym Ojcem Stworzycielem.

Głównym dowodem, który potwierdza niewyobrażalną dobroć Boga, która przewyższa wszystkie Jego srogie uczynki, jest stworzenie świata. Ziemia w tak wspaniałym kształcie, z mnogością roślin i zwierząt jest czymś niezwykłym. Dodatkowo Ojciec powołał do życia człowieka, któremu dał nie tylko możliwość panowania nad całym stworzeniem, ale również obdarował go wolną wolą.

Mimo że Bóg bardzo często, głównie w księgach Starego Testamentu zsyła na niezwykle nieposłusznych i grzesznych ludzi kary, zawsze jednak są one lekcją. Za każdym razem Bóg chroni tych, którzy na to zasłużyli i nie dopuściłby do tego, by rodzaj ludzki przestał istnieć. Przykładem może być historia potopu.

Pan wystawia też często na próby, pragnie przekonać się, że wiara wybranego przez Niego człowieka jest głęboka i prawdziwa. Ale zawsze widząc posłuszeństwo i zaufanie w Jego zamysł, wynagradza w dwójnasób.

Jednak tym, co zdecydowanie góruje nad wszelkimi argumentami potwierdzającymi dobroć i łaskawość Boga, jest Jezus Chrystus. Cały Nowy Testament jest ukazaniem wielkiej miłości Boga do człowieka, ponieważ przedstawia działalność Jezusa jako nauczyciela, który stworzył zalążki Kościoła, ale który przede wszystkim umarł i zmartwychwstał za nas.

Śmierć krzyżowa Jezusa otworzyła dla wszystkich wierzących drogę wiodącą prosto do raju. Syn Boży, pośrednik w wypełnianiu woli Ojca, został zesłany nam, by odkupione zostały wszystkie nasze grzechy, a dusze mogły zostać uświęcone. Tak nie postępuje srogi sędzia, tak postępuje kochający ojciec.

Zdecydowanie Bóg jest dobrym Ojcem, który chroni swoje dzieci, obdarowuje je wszelkimi łaskami i dopuszcza je do wiecznej radości razem z Nim w niebie. Zawsze był litościwy dla grzesznych i słabych istot, jakimi jesteśmy. Jest to Bóg miłości, który chroni, pomaga i prowadzi.

Podobne wypracowania do Bóg - dobry Ojciec Stworzyciel czy też Srogi Sędzia? Rozprawka