Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dojrzałość - Co to znaczy być dojrzałym chrześcijaninem? Wypracowanie

Dojrzałość człowieka jest postawą, na którą składa się wiele czynników, a która powoduje, że osoba taka jest jednostką właściwie ukształtowaną mentalnie i potrafi dokonywać właściwych wyborów i korzystać umiejętnie z wolności, jaką posiada. 

Człowiek dojrzały życiowo jest samodzielny, nie musi szukać ciągłego wsparcia otoczenia i w nim widzieć bezkrytycznie wzorów do naśladowania. Oczywiście nie wyklucza to związku ze zbiorowością i czerpania z jej zachowań, jedynie tych konstruktywnych. Dzięki temu taka jednostka potrafi nabrać odpowiedniego dystansu i nie ulega niewłaściwym wpływom.

Ponadto dojrzałość człowieka to branie odpowiedzialności za swoje życie i zachowanie. Będąc dojrzałym wewnętrznie, doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, co jest zachowaniem dobrym, a co złym. Brak dojrzałości łączy się zawsze z brakiem widzenia konsekwencji swoich czynów i nieumiejętności przewidzenia niewłaściwych skutków, które bardzo boleśnie mogą się odbić na innych.

Dojrzały chrześcijanin również odznacza się takimi cechami. Dodatkowo posiada przekonanie, że prawdziwa wiara nie pochodzi z gestów czy słów, ale płynie prosto z serca, a więc, by naprawdę kochać Boga, należy poświadczać to swoim zachowaniem w życiu, które cechuje się jedynie wyborami prawego sumienia.

Dojrzałość chrześcijańska to także otwarte i śmiałe ukazywanie tego, w co się wierzy i kto jest dla nas światłem przewodnim. Ktoś, kto wstydzi się mówić głośno, o tym kim jest w kwestii wiary, musi wykonać jeszcze dużo pracy w kierunku samodoskonalenia, ponieważ taka osoba nie jest dojrzała. Jedynie dojrzałość daje pewność w słuszność tego, do czego się dąży i w życiu, i w wierze.

Dojrzały chrześcijanin i dojrzały człowiek nie boi się głośno wypowiadać swojego zdania, nie obawia się opinii społecznej, nie próbuje dostosowywać się do innych tylko dlatego, by nie narazić się na śmieszność czy odtrącenie. Taka osobą kroczy dumnie do przodu, ponieważ wie, że postępuje właściwie.  

Podobne wypracowania do Dojrzałość - Co to znaczy być dojrzałym chrześcijaninem? Wypracowanie