Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dlaczego, Twoim zdaniem, wiedza potrzebuje wiary, a wiara - wiedzy? Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie faktu, że wiara i wiedza pochodząca z doświadczenia rozumowego, są ze sobą ściśle powiązane. Już Jan Paweł II w swych pismach zwracał uwagę na to, że wiara potrzebuje rozumu, a rozum potrzebuje wiary.

Wiara jest Objawieniem Bożym, łaską Stwórcy, który pozwala nam uczestniczyć w Swej świętości. Nie jest ona ani łatwa ani oczywista. Wiara pomaga wchodzić w głąb wielu tajemnic Bożych, które bez niej nie byłyby możliwe do ogarnięcia. Pomaga wniknąć w głąb istoty rzeczy, czego rozum sam nie jest w stanie zrobić. Jednak wiara, choć jest tak doskonałym narzędziem poznania, jednak potrzebuje rozumu, który opiera się na wiedzy empirycznej. Wynika to z faktu, że wiara pozostawiona sama sobie mogłaby zbyt mocno pogrążyć się w odczuciach, co sprawia, że przestaje być wartością uniwersalną.

Wiedza jest domeną rozumu. Rozumowa wiedza dla każdego człowieka, bez względu na wyznanie, powinna być podstawową wartością w życiu. Tylko przez wiedzę można poznawać świat w jego prawdziwym kształcie i doskonalić samego siebie. Wiedza zbliża do prawdy, a prawda jest tym, co czyni życie pełnym. Jednak sama wiedza zdobywana dzięki rozumowi to wartość, która może zbliżyć do poznania jedynie pobieżnego. Jedynie wiedza poszerzona...

Podobne wypracowania