Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Paweł II - „Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli” - interpretacja, opracowanie

Jan Paweł II w Liście skierowanym do młodzieży całego świata powtórzył słowa wypowiedziane przez samego Jezusa: „Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli”. Papież był wielkim zwolennikiem tezy, że prawda jest zakorzeniona w wolności i nie ma wolności bez prawdy.

Prawda jest tym, co oświetla ludzki umysł. Dlatego już od najwcześniejszych lat ludzie zdobywają różnorodną wiedzę, aby umieć właściwie postrzegać rzeczywistość, umieć ją ocenić. Tylko prawda wiedzie do życia w całkowitej wolności. Celem każdego człowieka powinno być życie w prawdzie. Takie ukierunkowanie wynika i istoty duszy, która pragnie prawdy.

Według Jana Pawła II te Jezusowe słowa zawarte w Ewangelii wg św. Jana są jednymi z najważniejszych. Są one bowiem istotą ludzkiego bytu, wewnętrznej jego przestrzeni. Określają one wielkość duszy ludzkiej, godności człowieka. 

Człowiek jest zobowiązany, by dążyć do prawdy. To poznanie odbywa się na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim to usystematyzowana wiedza służy poznawaniu prawdy. Jest to podstawowy i pierwszy krok. Bez wiedzy nie można dostatecznie pojąć wszystkiego. 

Każdy powinien nieustannie szukać w życiu prawdy, rozwijać się wewnętrznie, by móc to osiągać. Tylko w taki sposób możliwe jest dążenie ku życiu wyzwolonemu, nieskrępowanemu, właściwemu.

Prawda nie tylko wiedzie do wolności, ale również do prawdy wyższej, jaką jest wola Boża i zdobywanie progów Królestwa Niebieskiego. Prawda jest więc bezpośrednią drogą do samego Boga. Bez prawdy nie ma rozróżnienia między dobrem i złem, prawami i ich brakiem. Oświecony prawdą umysł równoznaczny jest z duszą, która potrafi wybierać właściwe życiowe drogi, wiodące prosto do życia w Panu.  

Podobne wypracowania do Jan Paweł II - „Poznacie prawdę, a prawda Was wyzwoli” - interpretacja, opracowanie