Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Zakony żeńskie na świecie. Opis, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obecnie liczba wszystkich zakonów żeńskich na świecie to około 1970. Znajdują się one na terenie Europy, Azji, Afryki, Australii oraz w obu Amerykach. Zakony żeńskie powstawały bardzo często niejako na uboczu swych męskich odpowiedników. Jednak kobiety w równym stopniu przez wieki odczuwały powołanie do służby Bogu i ludziom. Dawniej zakony żeńskie podlegały męskim w kwestiach organizacji. Początkiem powstawania zgromadzeń kobiecych były czasy średniowiecza, ale rozmaite instytucje tego typu powstają do dziś.

Są różne rodzaje zgromadzeń zakonnych na świecie. Jedne są gałęziami zakonów męskich, inne zupełnie odrębnymi „instytucjami”. Spośród tysięcy różnych zakonów należy wymieć kilka najważniejszych.

Brygidki, czyli Zakon Najświętszego Zbawiciela lub Zakon Świętej Brygidy powstał dzięki św. Brygidzie Szwedzkiej. Od imienia założycielki pochodzi też nazwa zakonu. Pierwszy klasztor sióstr został wzniesiony w roku 1346, a reguła zakonna zgromadzenia miała pochodzić od samego Jezusa, co objawione zostało św. Brygidzie podczas jej wizji. Zakon podzielił się na trzy gałęzie. Na wszystkich gałęziach odcisnęła się pobożność założycielki oraz jej objawienia. Brygida była zwolenniczką kultu męki Pańskiej...

TAGI: zakony

Podobne wypracowania