Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Zakony żeńskie w Polsce. Opis, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakonów żeńskich w Polsce jest bardzo wiele. Ich liczba dochodzi do 151 zakonów, w których przebywa około 25 tys. kobiet. Ta liczba jest bardzo duża, zwłaszcza w porównaniu z zaledwie 61 zakonami męskimi – czyli niemal trzykrotnie więcej, choć zakony żeńskie wywodzą się od męskich. Te gromadzące braci były pierwszymi zarówno w Europie, jak i w Polsce. Aby zobrazować życie zgromadzeń zakonnych kobiet w Polsce, trzeba zapoznać się z kilkoma ważnymi zakonami na naszych ziemiach.

Augustianki, czyli Zgromadzenie Sióstr Świętego Augustyna w Polsce, to jeden z najstarszych zakonów naszego kraju. Należą one do żeńskiej gałęzi augustianów polskich. Zakon powstał pod koniec XVI wieku, a zainicjował go ojciec Szymon Mniszek, zawiązał się zaś przy Kościele p.w. św. Katarzyny w Krakowie. Pierwszą przeoryszą została Katarzyna z Kłobucka. Siostry swe życie zakonne opierają na Regule św. Augustyna, a więc kładą nacisk na pracę nad sobą i modlitwę, które prowadzą do zgłębienia miłości Boga. Zakon przez 400 lat prowadził szkoły i instytuty dla dziewcząt. Dziś zajmuje się katechizacją, duszpasterstwem, prowadzeniem szkoły dla niepełnosprawnych i szkoły podstawowej oraz przedszkola.

Prezentki, czyli Zgromadzenie Panien...

Podobne wypracowania