Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czego mogę nauczyć się od św. Pawła? Opracowanie tematu

Święty Paweł początkowo był bardzo okrutnym i bezwzględnym prześladowcą chrześcijan, który pod wpływem wydarzeń w Damaszku nawrócił się i przyjął chrzest. Odbył trzy podróże misyjne, które miały na celu szerzenie nauki Jezusa Chrystusa oraz zakładanie nowych gmin chrześcijańskich i Kościołów. Trzy razy przebywał w więzieniu, ostatni raz po pożarze Rzymu, następnie został skazany na śmierć. Przypisuje mu się autorstwo trzynastu listów, które weszły w skład Nowego Testamentu, a poprzez jego misję szerzenia słowa Pana wśród pogan zyskał przydomek Apostoła Narodów.

Życie św. Pawła z Tarsu pokazuje nam, że każdy z nas ma szansę uzyskać zbawienie, pomimo początkowych potknięć. Bóg daje szansę każdemu na poznanie Jego nauki, pokazuje także ogrom swojej miłości i miłosierdzia. Kiedy św. Paweł uwierzył w Słowo Boże, został tak gorliwym chrześcijaninem, że nie straszne było mu więzienie, życie w wiecznej tułaczce, wyśmiewanie, oczernianie oraz wyszydzanie przez pogan. Doskonale rozumiał ich stanowisko, wiedział, że agresja wynika z niewiedzy i obawy przed czymś wielkim, kompletnie nieznanym. Dlatego był tak dobrym nauczycielem, cierpliwym, wytrwałym, sympatycznym. Od momentu nawrócenia, św. Paweł poświęcił swe życie Bogu, każdą minutą i każdą chwilą swego życia oddawał hołd Jezusowi. Zdawał sobie sprawę, iż to, co robi jest bardzo niebezpieczne, niejednokrotnie ledwo uchodził z życiem, głosząc Słowo Boże. Nie przejmował się tym zbytnio, ufał Bogu nade wszystko i był gotowy na każde wezwanie Pana..

Św. Paweł zginął z powodu zazdrości oraz nienawiści, która poszerzyła swe kręgi, zwłaszcza po oskarżeniu chrześcijan o podpalenie Rzymu. Ostatnie uwięzienie Pawła było dla niego z pewnością ogromną lekcją pokory, ponieważ w tym czasie odwrócili się od niego wszyscy uczniowie, z wyjątkiem Łukasza, który pozostał mu wierny aż do końca, czyli do momentu wykowania egzekucji.

Od św. Pawła jesteśmy w stanie nauczyć się wiele, przede wszystkim jednak może on stanowić wzór wierności, lojalności oraz konsekwencji w dążeniu do celu. Historia jego życia pokazuje także, iż w każdym z nas znajdują się niezmierzone pokłady dobra i miłości, czasami wystarczy tylko zwrócić na nie uwagę, by dana osoba mogła je wydobyć i wykorzystać do dobrego, godnego życia. Każdy może zostać, podobnie jak Paweł, narzędziem w rękach Boga do głoszenia nauk Jezusa, niezależnie od tego, jaką ma przeszłość. Wobec Boga każdy jest równy o czym zaświadcza historia życia Pawła z Tarsu.

Podobne wypracowania do Czego mogę nauczyć się od św. Pawła? Opracowanie tematu