Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cystersi - Zakon cystersów - historia, działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cystersi to Zakon Ojców Cystersów, czyli Ordo Cisterciensis (OCist). Bracia zakonni należący do tego zgromadzenia kiedyś nazywani byli ze względu na biały habit, „białymi mnichami”.

Zakon Cystersów powstał na przełomie 1097 i 1098 roku w miejscowości Citeaux, niedaleko francuskiego, a dokładnie burgundzkiego, miasta Dijon. Nazwa zgromadzenia powstała od łacińskiego odpowiednika słowa Citeaux, czyli Cisterium. 

To Święty Robert dokonał organizacji pierwszych braci. Święty był opatem klasztoru benedyktynów z miejscowości Molesmes. Dlatego też nowo powstały Zakon Cystersów przyjął najpierw regułę benedyktyńską. Obecna struktura, którą przyjęli mnisi, została przyjęta po reorganizacji, jaką przeprowadzili święci Alberyk i Stefan Harding. Aprobatę papieską otrzymali zaś na to w roku 1119. Niezwykle ważną postacią dla Zakonu Cystersów był św. Bernard z Clairvaux, nazywany też drugim fundatorem.  

Cystersi przybyli do Polski w pierwszej połowie XII wieku, gdzie założyli pierwszy klasztor w roku 1140 w Brzeźnicy. Miejscowość ta nazwana została później jako Jędrzejów. Fundatorem tego klasztoru był biskup Wrocławia Jan. Do XIV wieku w Polsce powstało 25 zgromadzeń cystersów,...

Podobne wypracowania