Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polski czyn zbrojny podczas II wojny światowej (1939-1941)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gdy 1 września 1939 roku Polska stała się obiektem napaści ze strony hitlerowskich Niemiec do walki ruszyła armia Rzeczpospolitej. Kampania obronna, choć szybko zakończyła się niepowodzeniem, nie była jednak kresem walk Polaków w okresie II wojny światowej.

Armia niemiecka wkraczała na teren polski dysponując potencjałem militarnym dalece przewyższającym możliwości strony polskiej. Ignorowanie postanowień traktatu wersalskiego pozwoliło Hitlerowi zbudować potężną, świetnie uzbrojoną i wyszkoloną armię, która, jak się miało okazać, nie miała sobie w Europie równych.

Początek walk, choć nie brakowało niezwykle bohaterskich aktów ze strony polskiej (obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, walki o wieże spadochronową w Katowicach), przebiegał według planu nazistów. Polska obrona została przełamana, a armie zmuszone do odwrotu. Otoczona  armia „Pomorze”, „Poznań” cofała się unikając walki, natomiast „Modlin” poniosła klęskę pod Mławą i wycofała się na linię Wisła-Narew. Bilans pierwszego tygodnia był bardzo niekorzystny. Rozbita obrona chaotycznie kierowała się na wschód. Brakowało łączności, organizacji i koordynacji miedzy poszczególnymi armiami. Pierwsza duża batalia rozegrała się...

Podobne wypracowania