Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polska 1970 – wydarzenia grudniowe na Wybrzeżu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Choć polityka represji po wydarzeniach marcowych nieznacznie zelżała (władze uświadomiły sobie, że reakcja z jej strony była zbyt gwałtowna), to sytuacja społeczna w Polsce ulegała stopniowemu pogorszeniu. W bardzo mocnym kryzysie znalazła się zwłaszcza dziedzina gospodarki. Zakończenie w roku 1970 kolejnego planu pięcioletniego nie przyniosło spodziewanych korzyści. Brakowało pracy dla roczników wyżu demograficznego, budownictwo mieszkaniowe zastygło w stagnacji. W społeczeństwie rodziło się ogólne zniechęcenie i apatia. Bardzo dotkliwe dla szeregowych obywateli było pogorszenie się zaopatrzenia sklepów – nawet po najbardziej przydatne do życia artykuły trzeba było stać w wielogodzinnych kolejkach. Ucierpiały również instytucje takie jak służba zdrowia, oświata czy komunikacja.

Komunistyczne władze zupełnie nie odnajdywały się w tych warunkach. Wszelkie działania mające na celu pobudzenie gospodarki kończyły się fiaskiem. Nie zdał egzaminu system bodźców materialnego zainteresowania – ludzie, choć posiadali środki nie byli w stanie nabyć czegokolwiek. Wobec coraz większych trudności, w obliczu gwałtownego wzrostu inflacji, rządzący podjęli decyzję, która miała w efekcie obrócić się przeciwko nim. Podwyżka cen...

Podobne wypracowania