Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Państwo mongolskie - organizacja państwa mongolskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aż do wieku XIII Mongołowie zasiedlający tereny Mongolii, Mandżurii i południowej Syberii nie funkcjonowali wewnątrz żadnego zorganizowanego państwa. Prowadzili oni koczowniczy tryb życia utrzymując się głównie z pasterstwa na niezbyt urodzajnych terenach. Skutkami zmian społecznych w wieku XII było utworzenie tzw. ord. Wtedy to bowiem posiadacze największych majątków uzależniali od siebie uboższych krewnych i tym samym powstawały pierwsze zręby plemion, w których nieograniczona władza należała do wielkiego chana.

Ordy miały charakter militarny – dokonywały najazdów na bogatsze ludy i państwa Azji. W krótkim czasie Mongołowie przejęli kontrolę nad północno-wschodnim odcinkiem jedwabnego szlaku, co poskutkowało przyspieszeniem tworzenia zorganizowanych struktur.

Tym, któremu udało się zjednoczyć wszystkie plemiona mongolskie, był Temudżyn, znany bardziej jako wielki chan – Czyngis-chan. Zwyciężając w roku 1206 Ong-chana stał się on niepodzielnym władcą azjatyckiego stepu. Opierając swe rządy na nieustannym podboju, udało się Czyngis-chanowi w przeciągu dwudziestu lat zbudować olbrzymie państwo sięgające od Chin północnych aż po Kaukaz i Morze Kaspijskie. Kluczem do sukcesów chana była znakomita...

Podobne wypracowania