Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Tomasz z Akwinu - życie, filozofia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tomasz z Akwinu urodził się w roku 1225 w Królestwie Neapolu w arystokratycznej rodzinie, w której ojciec jego – Landulf był hrabią Akwinu.

Pierwszy etap swojego życia Tomasz spędził pod opieką zamożnego wuja Siibalda – opata klasztoru benedyktynów na Monte Cassino, dzięki któremu zdobył podstawy wykształcenia. Cała rodzina oczekiwała od Tomasza, iż ten po osiągnięciu wymaganego statusu godnie zastąpi swojego wuja na kierowniczym stanowisku w opactwie. Jednak Tomasz po pięciu latach studiów wyższych w zakresie nauk wyzwolonych na uniwersytecie w Neapolu zdecydował się porzucić benedyktyńską regułę i związać się ze zgromadzeniem dominikanów, za co został nawet przejściowo uwięziony przez swoją rodzinę.

Po odzyskaniu wolności Tomasz sukcesywnie uzupełniał swoje wykształcenie na największych europejskich uczelniach, w Paryżu czy Kolonii, gdzie uzyskał naukowy stopień bakałarza biblijnego. W roku 1256 Tomasz z Akwinu został magistrem nauk teologicznych na uniwersytecie paryskim, w życiu którego aktywnie uczestniczył (słynny spór profesorów świeckich z mendykantami).

W tym czasie Tomasz zaczął pisać pierwsze swoje prace o tematyce religijnej, spośród których większość stanowiły...

Podobne wypracowania